Rast ekonomiky bude podľa NBS postupne zrýchľovať

Centrálna banka mierne navýšila odhady hospodárskeho rastu Slovenska pre tento a budúci rok. V roku 2016 by malo hospodárstvo rásť o 3,3 % a budúci rok o 3,5 %.BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Národná banka Slovenska (NBS) mierne navyšuje svoje odhady rastu slovenskej ekonomiky. Vo svojej najnovšej predikcii očakáva, že v tomto roku hospodárstvo krajiny porastie o 3,3 %, čo oproti predchádzajúcej prognóze z marca znamená navýšenie o 0,1 percentuálneho bodu. Pre rok 2017 centrálna banka navyšuje svoje odhady o 0,2 percentuálneho bodu na 3,5 % a pre rok 2018 ponecháva prognózu bez zmeny na úrovni 4,2 %.

Podľa guvernéra NBS Jozefa Makúcha by tak ekonomika Slovenska mala pokračovať v rastovej trajektórii. Údaje z prvého štvrťroka tohto roka pritom podľa neho ukázali, že spomalenie hospodárskeho rastu bolo miernejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Stojí za tým aj slabšie spomalenie investícií v porovnaní s prognózami. Na druhej strane však slovenská ekonomika eviduje pokles zahraničného dopytu a taktiež spotreba domácností nereflektovala v plnej miere dynamický rast disponibilného príjmu, čo sa premietlo do nárastu úspor.

„Čakáme, že aspoň s nejakým časovým oneskorením sa tieto vyššie príjmy pretavia aj do vyššej spotreby,“ doplnil na utorňajšej tlačovej konferencii viceguvernér centrálnej banky Ján Tóth. Na konci prognózovaného obdobia by pritom mala slovenská ekonomika výraznejšie ťažiť aj z významných investícií v automobilovom priemysle, centrálna banka pritom už započítala aj dopady PPP projektu nultého obchvatu Bratislavy.

Rast hospodárstva podporujú i nové miesta

Prognózy centrálnej banky o vývoji spotrebiteľských cien sa v porovnaní s marcovou predikciou výraznejšie nemenia. Stále platí, že tento rok by mal byť posledným bezinflačným rokom v prognózovanom období. Pre všetky tri roky pritom NBS znižuje odhad harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien zhodne o 0,1 percentuálneho bodu. V roku 2016 na záporných 0,3 %, v roku 2017 už počíta s infláciou 1,2 % a v roku 2018 by mali ceny stúpnuť o 1,8 %.

Rast hospodárstva podporuje aj generovanie nových pracovných miest. V prvom štvrťroku dokonca vzniklo viac voľných pracovných miest, ako očakávala centrálna banka v predchádzajúcej predikcii. Tento fakt sa prejavil aj v zvýšení odhadu dynamiky rastu zamestnanosti v tomto roku z pôvodných 1,4 % na 1,7 %. Pre ďalšie dva roky ponecháva NBS odhad rastu zamestnanosti na zhodnej úrovni 1,1 %. Nezamestnanosť pritom aktuálne centrálna banka vidí nižšie ako v marcovej predikcii v celom prognózovanom horizonte.

V tomto a v budúcom roku znížila výhľad nezamestnanosti o 0,3 percentuálneho bodu na 10 %, resp. 9,2 % a pre rok 2018 znížila prognózu o 0,2 percentuálneho bodu na 8,5 %. „Je možné predpokladať, že znižovaním nezamestnanosti môžu v niektorých odvetviach vznikať úzke miesta pri hľadaní kvalifikovaných pracovníkov. To by sa mohlo pretaviť do zrýchlenia dynamiky miezd a teda aj inflácie,“ dodal guvernér Makúch.

Nominálne mzdy by mali v tomto roku stúpnuť

Nominálne mzdy by pritom podľa aktuálneho odhadu centrálnej banky mali v tomto roku stúpnuť o 3,4 %, v roku 2017 o 4,1 % a v roku 2018 o 4 %. V tomto roku ešte pomôže peňaženkám zamestnancov aj absentujúca inflácia, reálne mzdy by teda mali stúpnuť až o 3,7 %. V ďalšom roku už z reálnych miezd ukroja rastúce spotrebiteľské ceny a mali by teda stúpnuť o 2,9 %. V roku 2018 NBS predpokladá rast reálnych miezd o 2,1 %.

Rizikom aktuálnej predikcie centrálnej banky je podľa guvernéra predovšetkým situácia v globálnej ekonomike, či už geopolitické napätie alebo možný vývoj vo Veľkej Británii. Analytici centrálnej banky sa pritom už pozreli, aký by mal brexit dopad na slovenské hospodárstvo.

Podľa viceguvernéra Tótha pri započítaní objemu slovenského exportu do Veľkej Británie, ako aj celkového odhadovaného hospodárskeho spomalenia v eurozóne vplyvom brexitu, negatívny efekt dopadu na slovenskú ekonomiku vychádza okolo 0,4 percentuálneho bodu do roku 2020. Pri pohľade na počet vytvorených pracovných miest by to znamenalo ich pokles o zhruba 5 300 z aktuálne odhadovaných 80 000.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júna 2016