Raši: Automatizácia a robotizácia ovplyvní zamestnanosť, požiadavky na pracovníkov sa zvýšia

405106_vyroba fabrika 676x451.jpg

29.10.2019 (Webnoviny.sk) – Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré môže v budúcnosti najviac ohroziť automatizácia a robotizácia priemyslu. Na tlačovej besede k odbornej konferencii s názvom Udržíme krok s inováciami ku kvalitnej pracovnej sile to uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Väčšie požiadavky na zamestnancov

„Tradičný automobilový priemysel, na ktorom stojí naše hospodárstvo, podlieha silnej robotizácii a automatizácii, čo sa môže dotknúť vo výrobe až 40 percent pracovných miest,“ povedal. V budúcnosti sa preto podľa neho budú klásť u zamestnancov väčšie požiadavky na digitálne schopnosti a zručnosti.

Prvou oblasťou sú podľa Rašiho informačné technológie, kde na Slovensku chýba 13 tisíc kvalifikovaných zamestnancov a druhou oblasťou sú ostatní zamestnanci v odvetviach, ktorých sa dotkne prichádzajúca digitálna revolúcia.

„Sme to my všetci, ktorí si budeme musieť zvyšovať digitálne zručnosti preto, aby sme boli pre zamestnávateľov použiteľní aj v budúcnosti,“ dodal.

Štvrtá priemyselná revolúcia

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter upozornil na to, že Slovensko potrebuje oveľa viac hovoriť o digitalizácii a robotizácii. „Potrebujeme oveľa viac urobiť pre to, aby sme boli na ten postupný prechod pripravení,“ povedal. Podľa neho je potrebné zadefinovať povolania, ktoré prináša tzv. štvrtá priemyselná revolúcia. Podľa štátnej tajomníčky rezortu školstva Oľgy Nachtmannovej stoja pred školstvom v tejto súvislosti veľké výzvy.

„Treba dať základné školstvo v mnohých oblastiach z hlavy na nohy,“ zdôraznila. Ak sa podľa nej žiaci na základných školách nebudú zaujímať o prírodovedecké predmety a nezmenia sa podmienky štúdia týchto predmetov, tak v prispôsobení sa digitalizácii Slovensko nebude úspešné.

Absolventi stredných škôl si podľa nej väčšinou vyberajú na svoje štúdium vysoké školy humanitného zamerania. „Nám chýbajú pracovné sily práve v oblasti technických vied,“ povedala. Zámerom rezortu školstva je podľa nej zaviesť matematiku ako povinný maturitný predmet.

Tvorivejšie a lepšie zaplatené miesta

Ako uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz, štvrtá priemyselná revolúcia prinesie nové pracovné miesta. „Novovzniknuté pozície budú zaujímavejšie, tvorivejšie, menej fyzicky náročné, menej opakované a väčšinou aj lepšie platené,“ povedal. Podľa neho existuje množstvo medzinárodných štúdií, podľa ktorých sa zániku pracovných miest pre priemyselnú revolúciu netreba obávať.

Automatizácia podľa Lasza prinesie požiadavku na zmenu zručností zamestnancov. „Asi v tretine prípadov nevieme, čo budú vykonávať deti, ktoré momentálne študujú na základnej škole,“ tvrdí. Tieto pracovné pozície totiž podľa neho ešte neexistujú.

Najviac ohrození potrebou rekvalifikácie sú podľa neho tí, ktorí sú na rekvalifikáciu najmenej náchylní. „Najmenej sofistikované pracovné oblasti bude potrebné rekvalifikovať na sofistikovanejšie,“ dodal.

Viac k témam: automatizácia priemyslu, štvrtá priemyselná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Raši: Automatizácia a robotizácia ovplyvní zamestnanosť, požiadavky na pracovníkov sa zvýšia © SITA Všetky práva vyhradené.

29. októbra 2019