Rakúsko zaznamenalo vlani viac žiadostí o azyl než pôrodov

Rakúske úrady prijali vlani podľa prezidenta Fischera 88.000 žiadostí o azyl, čo predstavuje približne jedno percento z celkového počtu obyvateľov Rakúska.Štrasburg 20. apríla (WebNoviny.sk) – Rakúsko prijalo v roku 2015 viac žiadostí o azyl, než bolo v tejto krajine zaznamenaných pôrodov. Uviedol to v stredu na pôde Rady Európy (RE) v Štrasburgu rakúsky prezident Heinz Fischer. Agentúra AP píše, že Fischer tým upozornil na demografické obavy Európy vyplývajúce z prichádzajúcich migrantov z Blízkeho východu a ďalších častí sveta.

Rakúske úrady prijali vlani podľa Fischera 88.000 žiadostí o azyl, čo predstavuje približne jedno percento z celkového počtu obyvateľov Rakúska. Fischer v Štrasburgu požiadal zúčastnených o „porozumenie“, predovšetkým pokiaľ ide o azylovú politiku Viedne a najmä zavedenie tzv. stropov.

V druhom polroku vlaňajška prekročilo južné a juhovýchodné hranice Rakúska nekontrolovane okolo 800.000 utečencov. „Toto sa nemôže stať trvalým stavom,“ zdôraznil Fischer, ktorého citoval rakúsky rozhlas ORF. Trvalým sa podľa neho nemôže stať ani to, že „počet žiadateľov o azyl v Rakúsku bol v roku 2015 vyšší než celkový počet narodených v tomto roku“.

Rakúsko vyvolalo nedávno v krajinách ležiacich pozdĺž tzv. balkánskej migračnej trasy dominový efekt postupného zatvárania hraníc. Tieto opatrenia zavinili nahromadenie migrantov v Grécku, v dôsledku čoho EÚ a Turecko uzavreli dohodu o účinnejšom boji proti nelegálnej migrácii.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016