Rajtár podal trestné oznámenie pre výroky bývalého šéfa polície Gašpara k lustrácii Kuciaka

405112_img_5379_copy 676x457.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Opozičný poslanec Jozef Rajtár (SaS) podal dnes na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre výroky bývalého šéfa polície Tibora Gašpara v súvislosti s lustrovaním zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Skutky súvisia s výpoveďou v NAKA

„Ide o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ povedal v stredu médiám s tým, že tieto skutky súvisia s jeho pondelkovou výpoveďou v Národnej kriminálnej agentúre. Podľa medializovaných informácií bývalý policajný prezident tvrdil, že Kuciak bol lustrovaný v rámci skupiny novinárov ako súčasť vyšetrovania Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča.

Toho vyšetrovali a následne aj súd neprávoplatne odsúdil za nazeranie do účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa Rajtára sa však v spise k tomuto prípadu nenachádza žiadna zmienka o lustrácii. „Takisto tam nesedia dátumy,“ povedal Rajtár s tým, že Rybaničov prípad bol z pohľadu polície uzavretý v máji 2017 obžalobou. Lustrácia Kuciaka sa však uskutočnila najskôr v septembri toho roku.

Samotná lustrácia je podľa Rajtára problém, aj keby nesúvisela s vraždou. Nie je totiž podľa neho možné, aby preto, že v prípade Rybaniča vypovedal ako svedok jeden novinár, bol lustrovaný ľubovolný počet novinárov.

Výpovede pod prísahou

Rajtár tiež pripomína, že bývalý šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov vypovedal, že lustráciu robil na príkaz Gašpara. Ten to však poprel. Podľa Rajtára pritom nešlo o mediálne vyjadrenia, ale výpovede pod prísahou a jeden z nich musel zákonite klamať.

„A treba vyšetriť, ktorý z nich klamal,“ vyhlásil Rajtár s tým, že treba vyšetriť aj všetky ďalšie detaily. „Kto lustroval, prečo lustroval, na koho príkaz lustroval a koľko tých lustrácií bolo,“ dodal.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vypovedal k lustrácii zavraždeného Jána Kuciaka v pondelok na Národnej kriminálnej agentúre. Podľa medializovaných informácií poprel vyjadrenie bývalého šéfa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, že by sa lustrácia vykonala na jeho príkaz. O lustráciách v policajných databázach sa hovorilo aj v prípade plánovaných vrážd dvoch prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, Polícia SR, SaS Sloboda a Solidarita, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Rajtár podal trestné oznámenie pre výroky bývalého šéfa polície Gašpara k lustrácii Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019