Putin varoval EÚ pred prerušením dodávky plynu cez Ukrajinu

Plynovod cez Ukrajinu je hlavným potrubím pre vývoz plynu do Európy. Spory medzi Ruskom a Ukrajinou viedli v minulosti k prerušeniu dodávok plynu.

MOSKVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Kremeľ oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin varoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred ohrozením dodávok zemného plynu, ktoré Rusko posiela do EÚ cez Ukrajinu.

Putin povedal Merkelovej v utorkovom telefonáte, že Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu na blížiacu sa zimu a že to „ohrozuje tranzit do Európy„. Moskva varovala, že Ukrajina by mohla odčerpávať ruský plyn určený iným európskym zákazníkom.

Plynovod cez Ukrajinu je hlavným potrubím pre vývoz plynu do Európy. Spory medzi Ruskom a Ukrajinou viedli v minulosti k prerušeniu dodávok plynu, ako aj k patovej situácii v roku 2009, keď došlo k závažnému prerušeniu zimných dodávok.

Anektovanie ukrajinského Krymského polostrova Ruskom a jeho podpora separatistov na východe Ukrajiny doviedli vzťahy medzi oboma bývalými sovietskymi republikami na pokraj úplného stroskotania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. decembra 2016