Putin nariadil ruským jednotkám odsun povstalcov z Aleppa

Na svoju evakuáciu z vládnymi jednotkami obkľúčenej časti mesta čakajú aj civilisti. MOSKVA 15. decembra (WebNoviny.sk) – Jednotky ruskej armády dostali od prezidenta Vladimira Putina rozkaz, aby začali pripravovať odsun zostávajúcich protivládnych povstalcov z východnej časti severosýrskeho mesta Aleppo. Podľa agentúry RIA Novosti o tom vo štvrtok informovalo ruské Centrum pre zmierenie znepriatelených strán v sýrskom konflikte.

Povstalcom, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú odísť zo štvrtí na východe mesta, sýrska vláda zaručuje bezpečnosť. V správe ruského centra sa tiež spresňuje, že odsun povstalcov zabezpečí 20 autobusov a desať sanitiek, a to osobitným koridorom smerom na mesto Idlib.

Na svoju evakuáciu z vládnymi jednotkami obkľúčenej časti mesta čakajú aj civilisti. Odsun sa mal začať pôvodne v stredu, bol však odložený kvôli obnoveniu bojov.

Evakuácia sa podľa opozície už začala

Nemenovaný predstaviteľ sýrskej vlády vo štvrtok ráno potvrdil, že na evakuáciu povstalcov a civilistov z východných častí severosýrskeho Aleppa je všetko pripravené a môže sa začať kedykoľvek. Proopozičné skupiny, ktoré situáciu v oblasti monitorujú, informovali, že evakuácia sa už začala. Túto správu však zatiaľ nebolo možné potvrdiť z nezávislých zdrojov.

Západné médiá, napríklad francúzska rozhlasová stanica Europe 1, s odvolaním sa na viacero svojich zdrojov medzičasom informovali, že evakuácia z Aleppa sa už začala.

Medzinárodný výbor Červeného polmesiaca uviedol, že „bol kontaktovaný“, aby pomohol pri evakuácii. Panarabská televízia al-Majadín ráno v priamom prenose odvysielala zábery z postu Ramúsa, kde boli pristavené sanitky pre chorých a zranených, ako aj autobusy pre civilistov a povstalcov. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva uviedlo, že mesto opustil prvý konvoj prepravujúci ľudí, ktorí naliehavo potrebujú lekársku pomoc.

Rokovania posilnili dohodu o prímerí

Libanonské televízia al-Manár, ktorá je napojená na libanonské šiitské hnutie Hizballáh bojujúce v Sýrii na strane vládnych síl, informovala, že rokovania v noci na štvrtok posilnili dohodu o prímerí umožňujúcu odsun povstalcov a tisícov civilistov z obkľúčených štvrtí na východe Aleppa.

Podľa povstalcov z východnej časti Aleppa nové prímerie platí od 01.30 h miestneho času. Podľa lekárov v Aleppe, ktorých kontaktovala Europe 1, od dnešnej polnoci v Aleppe prestalo bombardovanie.

Prímerie v Aleppe malo pôvodne vstúpiť do platnosti už v stredu nadránom, pričom sa mala začať aj evakuácia civilistov a zranených z východnej časti Aleppa ovládanej povstalcami. Táto pôvodná dohoda o prímerí však stroskotala.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. decembra 2016