Psoriázu nepodceňujte, dajte sa vyšetriť

388677_psoriaza_pics 676x482.jpg

BRATISLAVA 3. októbra 2018 (WBN/PR) – Už o necelý mesiac si celý svet pripomenie psoriázu – chronické zápalové ochorenie imunitného systému. Na Slovensku trpí týmto ochorením približne 200 tisíc ľudí.  A práve pre nich je 26. októbra určené vyšetrenie v 27 kožných a dermatovenerologických ambulanciách.

Genetické ochorenie, ktoré môže spustiť stres

Psoriáza postihuje v rovnakej miere ženy aj mužov. Najčastejšie sa objavuje na vonkajšej strane lakťov, kolien či vo vlasoch v podobe ružovkastých až striebristých šupiniek alebo vo forme bolestivých a popraskaných ložísk na tele. Občas pacient pociťuje aj mierne svrbenie.

„Vo väčšine prípadov psoriáza vzniká pred 40. rokom života. Za ochorením stojí najmä genetika. Ak majú psoriázu obaja rodičia, pravdepodobnosť výskytu je u dieťaťa dokonca až 50 %,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. Gény však vznik psoriázy iba predurčujú. Spúšťačom býva najčastejšie stres. U niekoho je to maturitná skúška, u iných štúdium na univerzite, zamestnanie, svadba či narodenie dieťaťa. Pravdepodobnosť vzniku psoriázy a zhoršenie príznakov spôsobuje aj obezita, fajčenie či alkohol.

Psoriáza sa ale netýka iba kože.[1] „Až u 69 % pacientov sa môže prejaviť nechtová psoriáza, pri ktorej dochádza k zmenám štruktúry nechtov, k ich drobeniu či oddeleniu od nechtového lôžka. Tretine pacientov sa súčasne so psoriázou vyvinie aj psoriatická artritída, ktorá vedie k poškodeniu kĺbov,“ vysvetľuje lekár. To bol aj prípad pacienta Jána, ktorý s ochorením bojoval viac ako desať rokov.

Začiatky ochorenia sprevádzala nesprávna diagnóza

U Jána sa psoriáza prvýkrát prejavila v roku 1996, keď sa vrátil z Afriky. „Lekári ma vtedy liečili na maláriu, keďže obe ochorenia majú podobné príznaky. V prvom štádiu je ich veľmi ťažké rozlíšiť. Bol som celý opuchnutý a nikto netušil, že by to mohla byť psoriáza,“ hovorí pacient. Práve kvôli nesprávnej diagnóze jeho liečba nezaberala. Čo mu naozaj je, sa dozvedel až o tri mesiace neskôr, v piešťanskom Národnom ústave reumatických chorôb, pretože okrem klasickej psoriázy mal Ján aj psoriatickú artritídu.

Ján v nemocnici ležal približne 5 týždňov. „Pamätám si, že som veľa premýšľal, ako budem takto ďalej fungovať. Vtedy ma lekárka ubezpečila, že je to liečiteľné. Dala mi novú nádej,“ priznáva pacient.

Jána začali liečiť klasickou metódou – kortikoidmi, teda hormónmi. Po šesťmesačnej dávke môžete pribrať 10 až 20 kilogramov. Sú ale nevyhnutné na zastavenie bolesti a zápalov. „Dva roky som dokonca deň čo deň chodil na ožarovanie ultrafialovým svetlom, aby sa môj stav ako-tak zlepšil. Trvalo to tri hodiny a príznaky sa vždy vrátili,“ vysvetľuje Ján. „Problémom je, že časom si organizmus na liečbu zvykne a nezaberajú už ani tak silné lieky ako cytostatiká, ktorými sa liečia nádorové ochorenia,“ vyjadruje sa lekár.

Život v bielych rukaviciach

Ochorenie Jánov život komplikovalo aj finančne. Pravidelne musel meniť oblečenie špinavé od mastí, ktoré sa nedali vyprať. Utrpela tiež jeho psychika. „Veľakrát sa mi stalo, že som niekomu podal ruku a hneď som ju stiahol, pretože som si všimol, ako sa tvári. Nosil som biele rukavice, všade. Do práce, v MHD, či bolo teplo alebo zima. Robil som to z tolerantnosti k ostatným,“ priznáva pacient a dodáva: „Spoločensky ma to úplne degradovalo.“

Ján ľuďom ich reakcie nikdy nezazlieval, no musel sa stiahnuť zo spoločenského života. Doktor Péč vraví, že v prípade psoriázy sú takéto reakcie pacientov bežné: „Ochorenie človeka ovplyvní psychicky aj emocionálne. Pociťujú hanbu, úzkosť, nedostatok sebadôvery a môžu dokonca upadnúť do depresií. Často odídu z práce alebo sa im rozpadnú vzťahy.“

Pomohla až biologická liečba

V roku 2007 prešiel Ján na biologickú liečbu. Bolo to vraj, akoby sa druhýkrát narodil. „Teraz si pichám jednu injekciu každý pondelok. Je to nič v porovnaní s masťami, kúpeľmi a ožarovaním, ktoré som musel absolvovať predtým. Približne po dvoch týždňoch som navyše vôbec nevedel, že psoriázu mám. Artritída mi síce zostala, no zmizli všetky kožné prejavy, až na drobné fliačiky vo vlasoch. Nič ma viac nebolelo ani nepálilo,“ vysvetľuje Ján. Jeho život sa výrazne zmenil. Mohol chodiť na kúpaliská, do reštaurácií, už viac nebol stredobodom pozornosti. Dnes má vlastnú firmu a funguje úplne normálne. Ostatným pacientom radí, aby sa nebáli a navštívili dermatovenerológa. „Jedného dňa vám zásadne zmení život,“ hovorí.

26. október je Dňom otvorených dverí pre pacientov so psoriázou

Prvý krok môžu pacienti trpiaci týmto ochorením spraviť pri príležitosti Svetového dňa psoriázy počas Dňa otvorených dverí.

Zdarma a bez výmenného lístka vás 26. októbra 2018 v čase od 8:00 do 15:00 hod. vyšetria v jednej z dermatovenerologických ambulancií v týchto mestách: Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Brezno, Čadca, Dunajská Streda, Košice, Kráľovský Chlmec, Levice, Liptovsky Hrádok, Michalovce, Námestovo, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poprad, Púchov, Skalica, Snina, Stará Ľubovňa, Svidník, Štúrovo, Topoľčany, Trnava a Žilina.

Vyšetrenia v ambulanciách sú určené všetkým pacientom, ktorým súčasná liečba nezaberá, ale aj tým, ktorí príznaky psoriázy dodnes podceňovali. Stačí sa len registrovať na www.derma.sk.

Zoznam dermatovenerologických a kožných ambulancií, v ktorých sa 26. októbra 2018 uskutoční Deň otvorených dverí:

BANSKÁ ŠTIAVNICA: Nemocnica Banská Štiavnica – Svet zdravia, Bratská 17 – MUDr. Ivan Vojtáš

BARDEJOV: R – Clinic, Na hradbách 5 – MUDr. Janette Rapčanová

BRATISLAVA: Poliklinika Tehelná, Tehelná 26 – MUDr. Martina Hlavatá

BREZNO: Poliklinika Brezno, Banisko 273/1 – MUDr. Eva Pavúková

ČADCA: Kysucká nemocnica s poliklinikou, Palárikova 2311/57 – MUDr. Dana Haceková

DUNAJSKÁ STREDA: Vivaderm, nemocnica s poliklinikou, Veľkoblahovská cesta 23 – MUDr. Renáta Bartalošová

KOŠICE – JUH: Dermina, Gemerská 3 – MUDr. Adriána Floriánová

KOŠICE – STARÉ MESTO: Caderm, budova polikliniky Staré mesto, Poštová 15 – MUDr. Jana Rajczyová

KOŠICE – ŠACA: Nemocnica Košice – Šaca, Lúčna 57 – MUDr. Katarína Drotárová

KRÁĽOVSKÝ CHLMEC: Derm, nemocnica s poliklinikou Kráľovský Chlmec, Nemocničná 8 – MUDr. Peter Matuška

LEVICE: Med – Derm, poliklinika Sanat, Nábrežná 3042/1 – MUDr. Slávka Urbančeková

LIPTOVSKÝ HRÁDOK: Poliklinika Liptovský Hrádok, J. D. Matejovie 542 – MUDr. Dagmar Libičová

MICHALOVCE: Kožná ambulancia, Martina Rázusa 1849/1 – MUDr. Dana Bobošová

NÁMESTOVO: Oravská poliklinika Námestovo, Červeného kríža 62/30 – MUDr. Eva Štrnálová

NOVÁKY: Poliklinika Nováky, Matice Slovenskej 960/3 – MUDr. Andrea Mištinová

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM: Dermatologická ambulancia, Krčméryho 865/4 – MUDr. Slávka Dolinská

PIEŠŤANY: Nemocnica s poliklinikou Piešťany, Rekračná 2 – MUDr. Lýdia Verešová

POPRAD: Nemocnica Poprad, Banícka 28 – MUDr. Mária Radačovská

PÚCHOV: Dermapura, budova Zdravia, Pod Lachovcom 1727/55 – MUDr. Dagmar Hurtová

SKALICA: Zdravotné stredisko, Kráľovská 256/1 – MUDr. Dáša Hrnčiarová

SNINA: Diaderm, Sládkovičova 300/3 – MUDr. Tatiana Hriseňková

STARÁ ĽUBOVŇA: Kožná ambulancia, Sládkovičova 18 – MUDr. Nadežda Suchá

SVIDNÍK: Dermatovenerológia, MUDr. Pribulu 798/10 – MUDr Tatiana Paňková

ŠTÚROVO: Cutis, poliklinika Štúrovo, Jesenského 85 – MUDr. Peter Frey

TOPOĽČANY: Kaderma – Majtán, Moyzesova 5015/5A – MUDr. Eva Majtánová

TRNAVA: Fakultná nemocnica, Andreja Žarnova 11 – MUDr. Monika Psotová

ŽILINA: Fakultná nemocnica s poliklinikou, Vojtecha Spanyola 43 – MUDr. Milada Kullová

Viac informácií o ochorení nájdete na www.derma.sk.

[1] Wolf-Henning Boehncke, Michael P. Schön – Psoriasis, The Lancet, September 5, 2015, Vol. 386, P. 983 – 994

Viac k témam: psoriáza
Zdroj: Webnoviny.sk – Psoriázu nepodceňujte, dajte sa vyšetriť © SITA Všetky práva vyhradené.

3. októbra 2018