Prvý spoločný bronz je pre volejbalistky Dubovcovú a Štrbovú motiváciou, ich cieľom je olympiáda

374563_dubovcova strbova 676x451.jpg

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Päť rokov čakala slovenská reprezentantka v plážovom volejbale Natália Dubovcová na medailu z turnaja World Tour po boku niekedajšej partnerky Dominiky Nestarcovej, iba necelý rok a pol po boku novej spoluhráčky Andrey Štrbovej.

Dubovcová a Štrbová počas minulého týždňa siahli na bronz na turnaji kategórie Three stars v tureckom Mersine (2. – 6. mája) v rámci tohtoročnej World Tour, pre skúsenejšiu Dubovcovú to je celkovo štvrtá medaila a štvrtý bronz na tejto úrovni. S Nestarcovou obsadili 3. miesto na Grand Slamoch v nórskom Stavangeri (2014), americkom Long Beach (2014) a poľskom Olsztyne (2016).

Dubovcová a niekdajšia mládežnícka reprezentantka SR v „šestkovom“ volejbale Štrbová spojili svoje sily počas minulého roka, ich hlavným cieľom je účasť na olympijských hrách v Tokiu 2020. Bratislavskej rodáčke Dubovcovej dvakrát táto méta po boku Nestarcovej tesne ušla – neprenikli do Londýna 2012 a ani Ria de Janeiro 2016.

Pomohla im zmena systému

„Je fajn, že sme sa dostali k medaile hneď po takom krátkom období – po roku a pol. Vlani sme hrali málo turnajov, lebo bolo náročné dostať sa do kvalifikácie. Dosť nám pomohla zmena systému,“ povedal počas piatkovej bratislavskej tlačovej konferencie v tureckej reštaurácii Natáliin otec Miloš Dubovec, manažér dvojice a viceprezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) pre beachvolejbal.

„Vlani sme mali dobré výsledky, aj keď sme mali absolvovaných málo turnajov. V Turecku sme sa dostali priamo do hlavnej súťaže, čím odpadol určitý stres. Výsledok je odrazom tvrdej driny za rok a pol. Andy prechádzala k plážovému volejbalu z haly, toto je nejaký odrazový mostík do ďalšej driny. Dúfam, že sme presvedčili všetkých, že beachvolejbal u nás má perspektívu a má šancu dostať sa na olympiádu,“ doplnil Dubovec.

Odporúčame:
Volejbalistky Dubovcová a Štrbová sa vďaka bronzu z Turecka posunuli vo svetovom rebríčku

Dvadsaťdvaročná poltárska rodáčka Štrbová potvrdzovala svoj potenciál pre odvetvie na piesku už vlani, vytrvalé úsilie najnovšie má podobu bronzovej medaily.

„Prvá medaila je neskutočný zážitok. Bolo úžasné hneď na šiestom turnaji World Tour sa postaviť ‚na bedňu‘. Je to skvelá motivácia do ďalšej práce,“ skonštatovala Štrbová a pre agentúru SITA pokračovala: „Teraz mám z toho asi väčšiu radosť, hneď po zisku medaily som to asi až tak nevnímala. Najbližší sa, samozrejme, veľmi tešili. Vedia, koľko tomu obetujeme, koľko času strávime na kurte i na tréningoch, že vôbec nie sme doma. Tešia sa snáď aj viac ako my, minimálne rovnako.“

Štyri víťazstvá a postup do semifinále

Slovenky v Mersine neuspeli v úvodnom súboji v základnej skupine, no následne štyrikrát zvíťazili, čím prenikli do semifinále. V ňom prehrali 0:2 s neskoršími víťazkami z Rakúska Lenou Plesiutschnigovou a Katharinou Schützenhöferovou; chuť si napravili v dueli o bronz, v ktorom si poradili 2:0 s brazílskou dvojicou Josemari Alvesová, Liliane Maestriniová.

Odporúčame:
Aktualizované: Slovenky Dubovcová a Štrbová porazili na turnaji Three stars Brazílčanky a získali bronz

„Zápas o bronz hodnotím veľmi dobre, bol veľmi dôležitý. Veľmi dobre sme však hrali napríklad aj proti Japonkám v úvodnom kole play-off. Ak by sme ten zápas prehrali, dnes sa tu nerozprávame. To dokazuje, aký dôležitý je každý súboj,“ skonštatovala Dubovcová a pokračovala: „Semifinále je ťažké. V turnaji zostane špička, tí najlepší. Semifinále som dvakrát alebo trikrát hrala proti Kerri Walshovej, ktorá má štyri olympijské medaily. Semifinále nie je nikdy ľahké. Človek má nádej, že raz sa to podarí a zlomí, ak v ňom bude často. A súboj o bronz? Keď človek hrá takýto dôležitý zápas, nervozita je. Som rada, že už som tým prešla; nepociťovala som to až tak ako Andrea. Snažila som sa, aby sa ona mohla sústrediť na seba a ja len to trochu usmerňovať. Asi to fungovalo, lebo ten bronz sme získali.“

Dlhodobejší horizont úspechu

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Dubovcová, pochopiteľne, má radosť z úspechu, no zreteľne vníma jeho miesto v dlhodobejšom horizonte. „Aj vlani sme mali niektoré výborné zápasy; kľúčová však je vyrovnanosť počas celého roka. Každý má niekedy dobrý moment, že hrá zápas úžasne a vyjde mu všetko. Najlepšie tímy však majú vysoký štandard a držia ho. Verím, že skúsenosti, ktoré máme a ktoré Andrea naberá, budú slúžiť na to, aby sme hrali stále čo najlepší volejbal. Andrea má veľký priestor na zlepšovanie. Spočiatku vidíš ten progres výrazne a to je veľmi motivujúce,“ povedala Dubovcová.

Štrbová na túto tému uviedla:  „Myslím si, že už sme mali aj lepšie výkony, len nebola príležitosť to ukázať. Mali sme už aj vyladenú formu, teraz v podstate je začiatok sezóny, takže až také zohraté ako vlani to nemáme, no vlani sme nemali tie turnaje. Na šiestom turnaji ‚svetovky‘ medaila a ešte vieme, že dokážeme zahrať aj lepšie, smerom k budúcnosti to je skvelá motivácia; vieme, čo môžeme dosiahnuť.“

Odporúčame:
Skvelé plážové volejbalistky Dubovcová a Štrbová zabojujú o finále turnaja Three stars v Turecku

Staršia z dvojice Dubovcová doplnila:  „Keď sme vlani v Haagu zdolali Nemky Chantal Laboureurovú a Juliu Sudeovú (aktuálne dvojky svetového rebríčka, pozn.), to bol výborný výkon po veľmi krátkom čase. Ak vezmeme do úvahy celý turnaj, najlepšie sme hrali teraz, lebo sme mali najdlhšiu víťaznú šnúru. Napokon však najdôležitejší je výsledok, nie až tak krása hry. U nás nie sú body ako v krasokorčuľovaní, že ‚hráte pekne‘. Treba vyhrávať.“

Úspech ich katapultoval vo svetovom rebríčku

Slovenky so ziskom 1 436 bodov figurujú na 41. mieste vo svetovom rebríčku Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) k 7. máju. V porovnaní s minulotýždňovou edíciou ide o nárast o 440 bodov a posun o 19 pozícií nahor, Dubovcovú a Štrbovú katapultoval vpred práve úspech v Mersine. V Turecku vybojovali 480 bodov, do renkingu si z nich pripísali 440. Do rebríčka sa ráta osem najhodnotnejších výsledkov dvojice počas ostatných 365 dní.

„Viac ako rebríček vnímame nasadenie. Keď ste na svete na desiatom mieste a je turnaj pre osem najlepších, nie ste tam. Vnímame to, ako nám to v konkrétnom turnaji pomôže. Rebríček bude najdôležitejší, keď sa uzavrie v súvislosti kvalifikačným obdobím na olympiádu, teraz to najmä vnímame cez tú pomoc na turnajoch. Posun zo 60. na 41. miesto však určite je motivujúci,“ povedala pre SITA Natália Dubovcová. „To, že máme vďaka bodom prijateľnejších súperov, si vážime a dúfame, že nám to pomôže. Ešte byť nasadzované priamo do hlavnej súťaže a bude to super,“ zaželala si na záver Andrea Štrbová.

Najbližšie sa úradujúce slovenské šampiónky predstavia v rámci World Tour na turnaji kategórie Four stars v brazílskej Itapeme (15. – 20. mája), do dejiska odletia v sobotu.

„Trochu sme potrénovali, doma sme sa veľmi neohriali. Všetko sme oprali, pomaly ešte mokré sme to hodili do kufrov a ideme,“ s úsmevom skonštatovala Dubovcová, Štrbová zdupľovala svojskou definíciou odvetvia: „V utorok som zapla tri práčky a v stredu som išla do Bratislavy, aby sme mohli opäť trénovať. To je beach.“

Cesta Natálie Dubovcovej a Andrey Štrbovej (SR-17) k bronzu v Mersine: 

A-skupina – 1. kolo: Jolien Sinnemová, Laura Bloemová (Hol.-16) 1:2 (-11, 10, -11) za 39 minút
A-skupina – záverečné 2. kolo (o postup do play-off o osemfinále): Neriman Gencyureková, Güldeniz Onalová (Tur.-32) 2:0 (9, 10) za 25 minút
1. kolo play-off (o postup do osemfinále): Azusa Futamiová, Akiko Hasegawová (Jap.-10) 2:1 (-19, 15, 10) za 49 minút
Osemfinále: Ingrid Lundeová, Oda Johanne Ulvesethová (Nór.-13) 2:0 (17, 15) za 34 minút
Štvrťfinále: Nicole Eiholzerová, Elena Steinemannová (Švaj.-25) 2:0 (25, 11) za 38 minút
Semifinále: Lena Plesiutschnigová, Katharina Schützenhöferová (Rak.-6) 0:2 (-13, -21) za 37 minút
O 3. miesto: Josemari Alvesová, Liliane Maestriniová (Braz.-19) 2:0 (21, 17) za 35 minút

Viac k témam: Andrea Štrbová, Natália Dubovcová, plážový volejbal
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvý spoločný bronz je pre volejbalistky Dubovcovú a Štrbovú motiváciou, ich cieľom je olympiáda © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2018