Proti koronavírusu bojuje aj Google, Facebook či Microsoft, riešia tiež dezinformácie na internete

405092_fac_am_gop.jpg

13.3.2020 (Webnoviny.sk) – Predstavitelia spoločností Amazon, Google, Microsoft, Apple a Facebook sa v stredu stretli so zástupcami Downing Street a rokovali o ich úlohe v boji proti šíreniu nového koronavírusu, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Podobný samit absolvovali aj v Bielom dome, kde sa rozprávali o využití umelej inteligencie v súvislosti s pandémiou.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý mesiac uviedla, že práve umelá inteligencia a veľké dáta zohrali kľúčovú rolu pri riešení tohto problému v Číne.

Facebook vytvára mapy hustoty obyvateľstva

Facebook už spolupracuje s Harvardovou univerzitou a univerzitou v taiwanskom meste Sin-ču, zdieľa anonymné dáta o pohybe ľudí a vytvárajú mapy hustoty obyvateľstva s vysokým rozlíšením, čo pomáha predpovedať šírenie vírusu. Firma takisto pomáha partnerom chápať, ako ľudia o situácii diskutujú na internete.

Spoločnosť Verily vyvíja malé osobné zariadenie na merania teploty, ktoré posiela informácie prostredníctvom mobilnej aplikácie. Jeho využitie vidia najmä u starších ľudí, ktorí patria k najviac ohrozeným skupinám.

Google bojuje proti dezinformáciám

Zatiaľ neexistuje žiadna komplexná štúdia zaoberajúca sa množstvom dezinformácií, ktoré sa stále šíria na platformách ako Google a Facebook, no predpokladá sa, že ich je stále veľké množstvo.

Google potvrdil, že jeho zamestnanci „neustále“ pracujú na ochrane používateľov pred phishingom, konšpiračnými teóriami, malvérom a nepravdivými informáciami.

YouTube sa na svojej domovskej stránke snaží nasmerovať používateľov na WHO a iné skupiny ponúkajúce užitočné informácie. Zároveň pracujú na odstránení videí s alternatívnymi spôsobmi liečby, a to čo najskôr po ich zverejnení.

Pomôcť by mohla aj umelá inteligencia

Britský start-up Exscientia tento rok informoval, že sa podieľa na vývoji lieku pomocou umelej inteligencie, ktorý bol na svete za dvanásť mesiacov. Je určený na liečbu obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Bežne to vedcom trvá štyri až päť rokov.

Výkonný riaditeľ firmy Andrew Hopkins povedal, že v súčasnej kríze by tento spôsob mohli využiť troma spôsobmi – vyvinúť antibiotiká a vakcíny proti ochoreniu COVID-19, preskúmať už existujúce lieky a zistiť, či by sa dali využiť na liečbu choroby alebo navrhnúť liek na boj proti súčasnému a potenciálnemu budúcemu šíreniu koronavírusu.

Zdôraznil však, aby ľudia uvažovali realisticky o tom, čo umelá inteligencia v skutočnosti dokáže. Dodal, že pomoc by sa z ich strany mohla dostaviť za 18 až 24 mesiacov.

Firma DeepMind od Googlu zas potvrdila, že chce prostredníctvom svojho systému AlphaFold pomôcť vedcom zistiť, ako vírus funguje.

Viac k témam: COVID-19, dezinformácia, epidémia, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Proti koronavírusu bojuje aj Google, Facebook či Microsoft, riešia tiež dezinformácie na internete © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2020