Princ Carl Philip a jeho manželka oznámili meno syna

Novorodený princ Alexander Erik Hubertus Bertil dostal titul vojvoda zo Södermanlandu.BRATISLAVA 21. apríla (WebNoviny.sk) – Švédsky princ Carl Philip a jeho manželka, princezná Sofia pomenovali svojho novorodeného syna Alexander Erik Hubertus Bertil. Chlapec, ktorý je prvým potomkom dvojice, zároveň dostal titul vojvoda zo Södermanlandu. Na svojej oficiálnej webstránke o tom informoval kráľovský palác.

Chlapec, ktorý je piaty v poradí nástupníctva na švédsky kráľovský trón, prišiel na svet v utorok 19. apríla o 18:25. Pri narodení vážil 3595 gramov a meral 49 centimetrov. Tridsaťšesťročný princ bol s 31-ročnou manželkou počas pôrodu v nemocnici Danderyd, pričom prestrihol pupočnú šnúru. Rodičia aj s malým princom o deň neskôr opustili nemocnicu, odkiaľ odišli do svojho paláca Drottningholm.

Carl Philip sa so Sofiou Kristinou Hellqvist, ktorá sa živila ako modelka a účinkovala aj v reality šou švédskej televízie TV4, zoznámil v roku 2010. O štyri roky neskôr dvojica potvrdila zasnúbenie. Zosobášili sa v júni 2015. Sofii po svadbe udelili titul princezná a tiež vojvodkyňa z Värmlandu.

Princ Carl Philip je jediným synom švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva. Je druhým v rámci nástupníctva na trón po sestre Viktórii. Švédsko totiž ešte v roku 1980 pozmenilo ústavu tak, aby sa následníkom trónu automaticky stal prvý kráľovský potomok, a to bez ohľadu na pohlavie. Až dovtedy takýto nárok prislúchal výlučne mužským kráľovským potomkom.

Informácie pochádzajú z webstránky www.kungahuset.se a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2016