Priateľstvo Čechov a Slovákov nám ostatné krajiny závidia, vyhlásil Danko po vystúpení Vondráčka

395699_img_4263 1 676x457.jpg

BRATISLAVA 6. decembra (WebNoviny.sk) – Vzájomné doplňovanie a priateľstvo Čechov a Slovákov podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka závidia predstavitelia iných krajín na každom stretnutí.

„Vzájomná podpora, identifikovanie tých istých problémov, ktoré trápia našich občanov, ktoré sa týkajú sociálnej oblasti, spoločného postupu k nadnárodným koncernom, zmene politickej klímy, k reformám štátu, ale i k reformám procesov národnej rady a poslaneckej snemovne. To sú veci, ktoré nás vzájomne zbližujú,“ uviedol Danko na tlačovej besede po vystúpení predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radka Vondráčka v rokovacej sále NR SR.

Prvý cudzí občan

Zároveň uviedol, že je rád, že sa presadila novela rokovacieho poriadku NR SR, vďaka čomu mohol v pléne vystúpiť predstaviteľ zahraničného parlamentu.

„Radek Vondráček je historicky prvým cudzím občanom, prvým príslušníkom iného štátu, ale aj prvým predsedom iného parlamentu, ktorý mohol vystúpiť v Národnej rade SR,“ podotkol Danko s tým, že je rád, že sa to podarilo. „Túto emóciu, tento zážitok nám už nikto nevezme,“ dodal. Podľa neho bez ohľadu na to, kto bude vládnuť na Slovensku aj v Čechách neustúpi z jedinečného vzťahu medzi Čechmi a Slovákmi.

Vondráček prišiel na Slovensko z Washingtonu, kde bol na pohrebe bývalého prezidenta USA Georgea H. W. Busha a nevedel, že bude prvý, kto zo zahraničných predstaviteľov vystúpi v NR SR. „Je to pre mňa česť. Ďakujem za to, že ma Andrej Danko pozval,“ uviedol.

Slovenské deti vedia po česky

Pripomenul, že ČR a SR rok 2018 prežili spolu. Podľa neho nejde zrátať, koľkokrát sa s Dankom počas tohto roka stretol pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.

„Navštívili sme vo Francúzsku sochu M. R. Štefánika. Danko si uctil pamiatku T. G. Masaryka Prahe. Môj prejav je zavŕšením celoročných osláv. Ďakujem za to, v akej atmosfére to prebehlo,“ dodal.

Obaja predstavitelia národných parlamentov poukázali na dôležitosť toho, aby si aj mladá generácia Čechov a Slovákov rozumela. „Slovenské deti vedia po česky,“ povedal Vondráček, s tým, že jeho deti už slovensky toľko nerozumejú. Preto ako Vondráček, tak aj Danko vníma potrebu pripomínať na formálnej úrovni, že vzájomnosť treba budovať, že nie je samozrejmá.

Viac k témam: Andrej Danko, český parlament, predseda NR SR, Radek Vondráček
Zdroj: Webnoviny.sk – Priateľstvo Čechov a Slovákov nám ostatné krajiny závidia, vyhlásil Danko po vystúpení Vondráčka © SITA Všetky práva vyhradené.

6. decembra 2018