Prezidenti Kiska a Duda hovorili o spolupráci aj o EÚ

Prezidenti Slovenska a Poľska Andrej Kiska a Andrzej Duda pôjdu vo štvrtok položiť vence k Bráne slobody, ktorá je podľa Kisku symbolom boja za slobodu.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Rozšírenie spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom, nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, ako aj súčasné zahraničnopolitické udalosti boli hlavnými témami dnešného stretnutia slovenskej hlavy štátu Andreja Kisku a prezidenta Poľska Andrzeja Dudu.

Kiska pred novinármi vyzdvihol Poľsko ako dôležitého ekonomického partnera, spojenca a skutočného priateľa Slovenska. Napriek tomu slovenský prezident vidí ešte nevyužitý potenciál a spolupráca medzi Poľskom a Slovenskom sa dá podľa neho ešte zintenzívniť, napríklad medzi regiónmi či podnikateľmi. „Máme ešte veľký, nevyužitý potenciál. Napriek tomu, že Poľsko je tretí najväčší obchodný partner Slovenska, v oblasti turizmu alebo v oblasti investícií máme stále veľké rezervy,“ vyhlásil.

Čo sa týka rozhodnutia britských voličov vystúpiť z EÚ, obaja prezidenti sa zhodli, že európske inštitúcie potrebujú zmenu prístupu. „Potrebujú viac taktu a viac empatie k tomu, čo sa v rámci EÚ deje,“ vyhlásil Kiska, ktorý považuje úlohu Visegrádskej štvorky (V4) pri hľadaní spoločných európskych riešení za veľmi dôležitú. Prezidenti tiež vyjadrili znepokojenie, že Ukrajina sa „akoby stratila“ zo záujmu EÚ. „Na Ukrajinu nesmieme zabúdať a musíme jej dávať signály, že pokiaľ chce, po uskutočnení reforiem ju radi privítame,“ zdôraznil slovenský prezident.

Prezidenti Kiska a Duda pôjdu vo štvrtok položiť vence k Bráne slobody do Devína, ktorá je podľa Kisku symbolom boja za slobodu. „Stále si musíme pripomínať, že sloboda nie je samozrejmosť a slobodu a demokraciu si musí každá generácia vybojovať nanovo,“ zdôraznil.

Poľský prezident prišiel na Slovensko deň predtým, ako Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade EÚ, pričom v ten istý deň prevezme Poľsko predsedníctvo V4. Témou rozhovorov bol aj nadchádzajúci summit Severoatlantickej aliancie, ktorý sa bude konať o dva týždne vo Varšave.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júna 2016