Prezident Venezuely sa vyhráža majiteľom podnikov väzením

Maduro vyhlásil, že nariadi získať späť „výrobné zariadenia, ktoré ochromila buržoázia“.

Caracas 15. mája (WebNoviny.sk) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil, že v rámci núdzového stavu znárodní zatvorené továrne a ich vlastníkov posadí do väzenia. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Maduro vyhlásil, že nariadi získať späť „výrobné zariadenia, ktoré ochromila buržoázia“. Takisto varoval podnikateľov, ktorí zastavili výrobu, že im štát „nasadí putá“.

Najväčší venezuelský distribútor potravín a nápojov Empresas Polar od minulého mesiaca zastavil prevádzku svojho posledného závodu na výrobu piva v krajine. Firma ako dôvod udáva nedostatočný prístup k tvrdej mene, ktorá by umožnila nákup výrobných surovín.

Maduro obvinil Polar a ďalšie spoločnosti zo snahy destabilizovať ekonomicky rozvrátenú krajinu tým, že údajne zveličujú nedostatok tovaru na trhu – od potravín, až po lieky či toaletný papier.
Na ropu bohatá Venezuela v súčasnosti zápasí s ekonomickými ťažkosťami z veľkej časti v dôsledku náhleho poklesu cien tejto suroviny na svetových trhoch. Krajinu v posledných mesiacoch navyše postihla i energetická kríza, keďže dlhotrvajúce sucho spôsobilo nedostatok vody v hydroelektrárni pokrývajúcej väčšinu tamojšej spotreby. V krajine je od polovice januára vyhlásený núdzový stav a prídelový systém.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. mája 2016