Prezident Kiska vidí obrovské rezervy v zdravotníctve

Prezident Andrej Kiska ocenil, že premiér Robert Fico i minister Tomáš Drucker chcú dosiahnuť zásadný posun v zdravotníctve a verí, že personálne zmeny, ktoré dosiaľ urobil minister, tomu pomôžu.KOŠICE 9. mája (WebNoviny.sk) – Zdravotníctvo za jeden z najväčších problémov našej spoločnosti označil prezident Andrej Kiska, ktorý v pondelok v Košiciach navštívil Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Detskú fakultnú nemocnicu (DFN) a uviedol, že zdravotníctvo musí byť prioritou našej krajiny.

Odporúčame:

Kiska: Druhú svetovú vojnu zapríčinil extrémizmus a nenávisť

Postup ministra zdravotníctva sa mu zatiaľ páči

„V oboch týchto zariadeniach vidieť, že rezervy v zdravotníctve sú obrovské. Manažmenty oboch nemocníc mi popísali, ako sa dá ušetriť na nákupe liekov, ako možno znížiť nákupné ceny prístrojov cez verejné obstarávanie a aukcie,“ povedal Kiska.

Doložil, že je veľmi rád, že nový minister zdravotníctva sa pustil do tohto boja s vervou. „Držím mu prsty, aby mal úspech. V blízkom čase sa s ním stretnem a budem s ním hovoriť aj o mojich skúsenostiach tu z Košíc, ale aj ďalších zdravotníckych zariadení,“ uviedol prezident Kiska.

Bude otvárať témy a klásť otázky

Podľa jeho vyjadrenia bude otvárať témy a klásť otázky a chce sa pýtať na riešenie problémov kompetentných – ministra, členov vlády i premiéra, a očakáva odpovede. Podľa jeho názoru problémom sú podmienky v niektorých okresných nemocniciach, možnosť prístupu pacienta k vyšetreniam u niektorých odborných lekárov. Ocenil, že premiér i minister zdravotníctva chcú dosiahnuť zásadný posun v zdravotníctve a verí, že personálne zmeny, ktoré dosiaľ urobil minister, tomu pomôžu.

Košická detská fakultná nemocnica prešla v rokoch 2013 až 2015 rozsiahlou modernizáciou, ktorá bola financovaná z nenávratného finančného príspevku EÚ vo výške 13,96 milióna eur. DFN je koncová nemocnica, ktorá poskytuje vysoko špecializovanú zdravotnú starostlivosť deťom z Košického a Prešovského kraja a v niektorých odboroch aj Banskobystrického kraja. V súčasnosti má 240 lôžok a tvoria ju tri kliniky, šesť oddelení, Detské centrum prof. Th. Hellbrüggeho, pričom k nej patrí aj 51 špecializovaných ambulancií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016