Prezident Kiska neprijme koledníkov, je pracovne vyťažený

Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku neprijať koledníkov je podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana zlé a škodlivé.BRATISLAVA 5. januára (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska neprijme koledníkov Dobrej noviny, pretože je pracovne veľmi vyťažený. Na internetovej stránke charitatívnej akcie to oznamujú jej organizátori aj s listom z Kancelárie prezidenta SR.

V liste adresovanom riaditeľovi Dobrej noviny kancelária prezidenta Kisku uvádza, že si váži prácu Hnutia kresťanských spoločenstiev detí a považuje ju za zaslúženú a obetavú. Ocenil najmä to, že z akcie bolo za dvadsať rokov podporených viacero dobrých vecí. Ich zástupcov však nemôže prijať, pretože má enormne veľa povinností doma i v zahraničí. Doteraz bývalo zvykom, že prezidenti SR koledníkov prijímali.

Koledníctvo má na Slovensku hlbokú tradíciu

Rozhodnutie prezidenta sa nepáči predsedovi poslaneckého klubu KDH Pavlovi Abrhanovi. „Považujem toto rozhodnutie pána prezidenta Kisku za zlé, ba až škodlivé,“ povedal pre agentúru SITA Abrhan. Upozornil, že prezident je človek, ktorý pôsobil v charite a Dobrá novina je organizácia, ktorá každý rok vyzbiera na pomoc chudobným v Afrike takmer 800-tisíc eur. „Azda prezident nechce povedať, že chudobní v Afrike nestoja za povšimnutie! Rovnako treba povedať, že ide koniec koncov aj o naše deti, ktoré sa vo voľnom čase učia básničky a pesničky, aby tak cez Vianoce nielen vyzbierali peniaze, ale aj potešili druhých, často osamelých starších ľudí,“ zdôraznil Abrhan. Prijatie prezidentom je podľa neho nielen gestom podpory, ale i ocenenia snahy nezostať pasívny, myslieť na druhých a ukázať im svoju solidaritu.

Abrhan pripomenul, že koledníctvo má na Slovensku hlbokú tradíciu. „Ani komunisti mu nemohli zabrániť a dnes, keď žijeme v slobode, sa hlava štátu, ktorá má ukázať pochopenie pre celý národ, obracia k malým koledníkom ochotným robiť niečo pre druhých chrbtom. Projekt Dobrej noviny je nielen zachovávaním, ale aj odovzdávaním kresťanskej a kultúrnej tradície Slovenska ďalším generáciám. Nestačí len kritizovať vzdelávací systém, ale projekty, ktoré na báze tradícií rozvíjajú solidaritu detí so slabšími, osobne podporovať,“ vyhlásil Abrhan s tým, že sa mu nechce veriť, že prezident, ak naozaj chce, si nevie nájsť chvíľu času, aby ocenil osobným prijatím malých koledníkov. „Alebo pán prezident zabudol, že Slovensko má vo svojich koreňoch kresťanskú tradíciu, ku ktorej koledovanie neodmysliteľne patrí? A možno to prezident a jeho poradcovia urobili naschvál, aby všetkým ukázali, čo si oni myslia o koledovaní a kresťanských Vianociach,“ zdôraznil Abrhan.

Počet koledníkov každoročne stúpa

Pod mottom Podajme ruku deťom sa vo vianočnom období vydávajú skupinky detí sprevádzané staršími a dospelými kamarátmi ohlasovať radostnú zvesť o narodení Krista do rodín v mestách a dedinách na celom Slovensku a stávajú sa tak poslami nádeje. Každoročne rastúci počet koledníkov potvrdzuje, že tradícia spojená s rozmerom solidarity a pomoci ľuďom v núdzi sa stala príťažlivou aj pre dnešné deti a mladých.

Dobrá novina je najrozsiahlejšou akciou eRka a prekračuje rámec nielen jeho členskej základne, ale aj hranice Slovenska a európskeho kontinentu. Dobrá novina je zároveň verejná zbierka povolená Ministerstvom vnútra SR. Počas vianočného obdobia deti koledami a vinšmi ohlasujú radostnú zvesť o narodení Krista v rodinách svojich miest a obcí. Súčasne zbierajú finančné prostriedky, ktorými Dobrá novina podporuje rozvojové projekty v krajinách afrického kontinentu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. januára 2016