Právnici spochybnili vyšetrovanie zásahu v Moldave, píše SME

Hovorca prešovskej prokuratúry Marián Spišák nepovedal, kedy prokuratúra o sťažnosti rozhodne.BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Právnici poškodených po zásahu polície v rómskej osade v Moldave nad Bodvou z júna 2013 spochybnili vyšetrovanie zásahu ako aj marcové rozhodnutie inšpekcie ministerstva vnútra zastaviť trestné stíhanie zasahujúcich policajtov vo všetkých šiestich bodoch. Informuje o tom portál denníka SME.

„V niektorých prípadoch sa inšpektor podľa nás bezdôvodne priklonil k výpovediam policajtov,“ povedala Vanda Durbáková, ktorá v spolupráci s mimovládnou organizáciou Poradňa pre ľudské práva zastupuje dvoch poškodených z Moldavy.

Právnici podali sťažnosť

Z rozhodnutia nie je podľa nej zrejmé, na základe akých dôkazov inšpektor dospel k záveru, že donucovacie prostriedky boli použité zákonne, preto považuje jeho odôvodnenie za nedostatočné. Právni zástupcovia Rómov podali proti rozhodnutiu inšpekcie sťažnosť.

Krajská prokuratúra v Prešove teraz podľa SME rieši zastavenie stíhania policajtov v dvoch bodoch. Hovorca prešovskej prokuratúry Marián Spišák nepovedal, kedy prokuratúra o sťažnosti rozhodne, vyšetrovateľ zatiaľ nepredložil kompletný spis aj so sťažnosťami oprávnených. Sťažnosť na prvé štyri body už predtým prokuratúra v polovici marca zamietla.

„Tvrdíme, že rozhodnutie inšpekcie je predčasné a namietame jej závery vyplývajúce z hodnotenia dôkazov,“ povedala Durbáková. V súvislosti s rozhodnutím v prvých štyroch bodoch sa právnici obrátili aj na Ústavný súd SR.

Vyšetrovanie začalo neskoro

Právnici znovu namietajú aj nezávislosť inšpekcie ministerstva vnútra. Poukazovali na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý v iných prípadoch už konštatoval, že podobné vyšetrovacie orgány nezaručujú požadovanú nezávislosť a nestrannosť.

Vláda doteraz úvahy o nezávislom vyšetrovacom orgáne odmietala a odbíjala aj kritiku zo zahraničia. Teraz však vo svojom programovom vyhlásení pripustila aj vznik nového odboru, ktorý by na policajtov dohliadal. „Vláda vytvorí podmienky pre vznik odboru na prokuratúre, ktorý bude osobitne dohliadať na postihovanie trestnej činnosti príslušníkov ozbrojených zborov,“ píše sa v programe novej koaličnej vlády.

Ďalším problémom podľa SME je, že sa trestné vyšetrovanie začalo až sedem mesiacov po zásahu a znalec videl poškodených až skoro rok po udalosti. Takto sa podľa Rómov stratili kvalitné dôkazy, napríklad znalecké obhliadky zranení bezprostredne po policajnom násilí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2016