Prasknuté potrubie spôsobilo zosuv časti hradného kopca v Nitre, musia ho staticky spevniť

404531_nitra 676x507.jpg

NITRA 1. marca (WebNoviny.sk) – Svah hradného kopca v Nitre, ktorý sa minulý týždeň zosunul, spevnia pod dohľadom statika.

Prasknuté vodovodné potrubie, ktoré zosuv spôsobilo, zostane natrvalo odstavené. Zhodli sa na tom zástupcovia Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, Biskupstva Nitra, Krajského pamiatkového úradu v Nitre a mesta Nitra.

Svah podmyla voda z prasknutého potrubia

Časť svahu na Hornom Palánku v nitrianskom podhradí sa zosunula 20. februára. Voda z prasknutého potrubia podmyla svah, ktorý sa následne zosunul do dvorov rodinných domov.

V deň zosuvu mesto zahradilo miestnu cestu, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu svahu a prípadným zraneniam. Lokalitu pravidelne monitorujú hliadky mestskej polície. Stavebný úrad vydal na územie hradného kopca stavebnú uzáveru.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť sa zaviazala, že v priebehu mesiaca dočasne zabezpečí odtrhnutú časť cesty na Samovej ulici.

Dáme vypracovať hydrogeologický prieskum na území dotknutom poruchou vodovodného potrubia a následne pristúpime k odpratávaniu zeminy z priestorov,“ uviedla riaditeľka odštepného závodu Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Nitra Margita Kršáková.

Spevnenie svahu

Zemina musí najprv vyschnúť, aby sa predišlo prípadnému ďalšiemu uvoľneniu pôdy. „Keď dostaneme od statika zelenú, začneme so spevňovaním svahu a odpratávaním,“ dodala Kršáková. Podľa statika Alojza Bojdu lokalitu spevnia tzv. vankúšovou metódou – miesto zasypú zeminou a prekryjú fóliou.

Po spevnení svahu a odprataní spadnutej zeminy bude nasledovať prieskum širšieho okolia, ktorého cieľom bude identifikovať prípadné ďalšie rizikové plochy.

Táto druhá fáza by mala trvať približne pol roka a bude predmetom rokovaní medzi mestom, biskupským úradom, vodárenskou spoločnosťou a Krajským pamiatkovým úradom v Nitre,“ informoval Henrich Varga z nitrianskej radnice.

Viac k témam: Nitriansky hrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Prasknuté potrubie spôsobilo zosuv časti hradného kopca v Nitre, musia ho staticky spevniť © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2019