Postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní sa môže okresať, OĽaNO a SaS chcú zmeniť zákon

388674_gettyimages 841847258 676x451.jpg

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Novela zákona o tepelnej energetike sa znova vracia na parlamentnú pôdu. Šestnásti opoziční poslanci zo strany SaS a z hnutia OĽaNO sa už po šiestykrát budú snažiť presadiť zmeny v teplárenskej legislatíve.

Okresanie postavenia veľkých teplární

„Chceme, aby si žiadatelia o stavebné povolenie, napríklad spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, mohli zvoliť výhodné dodávky tepla, a aby im nemohla byť znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ zdôvodnili poslanci svoje kroky.

Opozícia sa bude snažiť okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhujú, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne.

„V praxi toto neprijateľné ustanovenie v zákone o dodávateľovi ako dotknutom orgáne vydávajúcom záväzné stanovisko znamená právo veta miestnej teplárne na zablokovanie výstavby vlastných kotolní v bytových domoch, teda akési teplárenské nevoľníctvo,“ myslí si pätnásť poslancov hnutia OĽaNO a jeden liberál zo strany SaS.

Prehlbovanie energetickej chudoby

Tí sú presvedčení, že takto nastavené podmienky nielenže odporujú predstavám o ekonomike založenej na liberálnych princípoch, ale odporujú aj dobrým mravom.

„V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. Pokiaľ je odberateľovi obmedzená možnosť alternatívneho riešenia zásobovania teplom, ktorého cieľom je predovšetkým zníženie výdavkov na energie, reálnym dopadom je najmä prehlbovanie energetickej chudoby na Slovensku,“ konštatovali opoziční poslanci.

Právo veta pri budovaní kotolní

Výrobcovia tepla už viackrát zopakovali, že novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v roku 2014, im nedala právo veta pri budovaní domových kotolní.

„Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo veta, ako je prezentované,“ reagoval Slovenský zväz výrobcov tepla.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – Postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní sa môže okresať, OĽaNO a SaS chcú zmeniť zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

3. októbra 2018