Ponúka každá banka bežný účet bez poplatkov?

BRATISLAVA 26. februára (WBN/PR) – Poplatky za účet v banke si môžete znížiť, ak ho využívate aktívne. Prečítajte si, aké podmienky musíte splniť v jednotlivých bankách a v ktorej banke môžete mať účet úplne zadarmo.

Banky na Slovensku ponúkajú bežné účty za poplatky, ktoré sa pohybujú od nula do 15 eur. Prehľad cien balíkov si môžete pozrieť tu. Cenu za využívanie bankového konta si môžete znížiť, pretože finančné domy v rámci konkurenčného boja ponúkajú polovičné alebo 100% zľavy. Samozrejme, musíte splniť niekoľko podmienok. Na trhu sú však aj banky, ktoré ponúkajú účty bez poplatkov aj bez podmienok. Sú to prevažne online banky.

V prvom rade banky chcú, aby ste účet využívali aktívne. To znamená, aby ste si naň posielali výplatu, mali zriadených niekoľko trvalých príkazov, SEPA inkás, či platili často platobnou kartou. Niektoré banky za lacnejší účet vyžadujú mať aj depozitné produkty či aktívne využívanie ich online služieb.

Podmienky zliav sú výhodné nielen pre vás, ale aj pre banku. Ak ste na účte aktívny, banka vie o vás viac a môže vám na základe zozbieraných dát ponúkať aj iné svoje produkty. Navyše pri používaní karty za vás inkasuje od obchodníkov a od kartových firiem poplatky.

Účet môžete mať zadarmo aj na základe novely zákona o platobných službách z konca minulého roka, ktorá bankám nanútila ponúkať od 1. januára tohto roka aj základný účet pre ľudí s príjmom pod 400 eur a to bez poplatkov. Pre tých, ktorí zarábajú nad túto hranicu bude základný balík za 3 eurá.

Spektrum podmienok

Z kamenných bánk si kladie najmenej podmienok na 100% zľavu z ceny účtu UniCredit Bank. Tá vám ponúkne svoje U Konto bez poplatkov, len ak vám na účet chodí 400 eur.

ČSOB odmeňuje klientov za aktivitu, aj za vklady či investície. Za balík Pohoda si bežne zaplatíte 6 eur, ale môžete ho mať zadarmo, ak máte v banke priemerný mesačný stav úspor a investícií minimálne vo výške 10.000 eur (čo je však pomerne vysoká suma).

Ak také vysoké vklady v banke nemáte, môžete na účte usporiť polovicu aj tak, že vám tam chodia platby v hodnote minimálne 400 eur mesačne (bez platobných operácií medzi vlastnými účtami) a súčasne máte na účte aspoň tri zrealizované platby s inkasom alebo s trvalým príkazom.

Tatra banka vsadila pri zľave na účte na svoje technologické novinky. Účet Tatra PersonalTB, ktorý stojí až 7 eur, môžete mať za polovicu, ak využijete aspoň dve inovácie – ako napríkald mobilnú aplikáciu alebo službu dialog.

Úspory za platby kartou

Iné banky vám ponúkajú zľavy z ceny účtu, ak platíte často kartou. Napríklad Slovenská sporiteľňa vám dá účet bez poplatkov, ak urobíte platby kartou vo výške minimálne 200 eur, alebo kartu musíte použiť aspoň tri krát a ešte k tomu aj sporiť. Prima banka ponúka vrátiť na váš účet 0,5 % z objemu vybraných platieb. V tomto prípade môžete ušetriť niekoľko centov, eur, ale pri veľkej aktivite aj celý poplatok za účet.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2016