Poľsko odmietlo Nočným vlkom vstup na svoje územie

Líder Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov v reakcii na rozhodnutie Poľska oznámil, že motorkári, ktorí už medzičasom vyštartovali z Moskvy, sa do Nemecka dostanú inou trasou.Varšava/Bratislava 29. apríla (WebNoviny.sk) – Poľské ministerstvo zahraničných vecí dnes vysvetlilo, že motorkárom z ruského klubu Noční vlci odmietlo povoliť vstup na územie Poľska z bezpečnostných dôvodov. Ako sa uvádza v oficiálnom vyhlásení zverejnenom dnes na webovej stránke rezortu, „príčinou negatívneho rozhodnutia bola nutnosť zabezpečiť ochranu verejného poriadku“.

Motorkárska jazda sa koná pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Začala sa dnes v Moskve a má sa skončiť 9. mája v Berlíne. Po tom, ako Poľsko oznámilo, že ruských motorkárov na svoje územie nevpustí, si ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo poľskú veľvyslankyňu v Moskve Katarzynu Pelczyňskú-Nalenczovú, aby „protestovalo proti (tomuto) obzvlášť cynickému a škodlivému gestu, ktorého cieľom je zámerne zhoršiť rusko-poľské vzťahy“.

Poľské ministerstvo vo svojom vyhlásení tvrdí, že ruská motorkárska jazda sa koná v rámci kampane zameranej na diskreditáciu politiky poľskej vlády vo vzťahu k Ruskej federácii, a to vo vzťahu k povinnostiam, ktoré pre Poľsko vyplývajú z rusko-poľskej zmluvy o ochrane hrobov a miest spomienky na obete represálií podpísanej 22. februára 1994.

Líder Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov v reakcii na rozhodnutie Poľska oznámil, že motorkári, ktorí už medzičasom vyštartovali z Moskvy, sa do Nemecka dostanú inou trasou. Dodal, že Noční vlci by chceli, aby sa ich jazda do Berlína stala každoročnou tradíciou. Jeden z motorkárov, Andrej Borovskij, sa pre agentúru TASS vyjadril, že organizátori tento rok neočakávali problémy s poľskými úradmi. Poľsko zakázalo ruským motorkárov vstup na svoje územie aj vlani, keď jazdou z Moskvy do Berlína chceli podľa vlastných tvrdení vzdať hold 70. výročiu víťazstva nad fašizmom.

Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské hnutie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016