Poľského cestovateľa odsúdili v africkom štáte na doživotie za údajnú špionáž, prezident Duda sa usiluje o jeho prepustenie

509899_lithuania_poland_08060 676x451.jpg

28.5.2024 (SITA.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda telefonicky hovoril s náprotivkom z Konžskej demokratickej republiky Félixom Tshisekedim v snahe dosiahnuť prepustenie poľského cestovateľa, ktorý bol odsúdený na doživotie v tejto rozľahlej stredoafrickej krajine na základe obvinení zo špionáže.

Obvinenie zo špionáže

Päťdesiatdvaročného Poliaka Mariusza Majewského zadržali konžské sily vo februári a neskôr čelil vojenskému súdu, počas ktorého ho obvinili zo špionáže. Podľa konžských úradov sa Majewski „priblížil k frontovej línii s milicionármi Mobondo“, pohyboval sa po frontovej línii bez povolenia a „fotil citlivé a strategické miesta a tajne pozoroval vojenské aktivity“.

Mobondo je milícia, ktorá sa od roku 2022 podieľa na medzikomunálnom násilí v juhozápadnej časti Konžskej demokratickej republiky. Majewski bol minulý týždeň odsúdený na doživotie. Neboli zverejnené žiadne podrobnosti o tom, kde je zadržiavaný.

Neznalosť miestnych zvykov

Majewského rodina tvrdí, že je v zlom zdravotnom stave a trvá na tom, že je len cestovateľ. Minulý týždeň hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Paweł Wroński bez ďalších podrobností povedal, že Majewski „nie je špión, je členom klubu cestovateľov“ a len si napĺňal svoju „životnú vášeň“.

Wroński povedal, že v dôsledku zhluku náhodných okolností a udalostí sa ocitol v Konžskej demokratickej republike a jeho „správanie bolo výsledkom nedostatočnej znalosti miestnych zvyklostí“. Poľské úrady sú si podľa Wrońského vedomé „veľmi ťažkej politickej situácie v Konžskej DR“ a nedávneho pokusu o prevrat, ale vyjadrili nádej, že Majewski nebude zapletený do situácie, s ktorou nemá nič spoločné. Poľsko nemá v tejto africkej krajine diplomatickú misiu.

Viac k témam: Doživotie, Konžská demokratická republika, Poľský prezident, Špión
Zdroj: SITA.sk – Poľského cestovateľa odsúdili v africkom štáte na doživotie za údajnú špionáž, prezident Duda sa usiluje o jeho prepustenie © SITA Všetky práva vyhradené.

28. mája 2024