Polícia varuje pred šírením Nigérijských listov, podvodníci lákajú peniaze od ľudí hrou na city

413875_list 676x381.jpg

26.7.2021 (Webnoviny.sk) – Odbor počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru upozorňuje, že vo zvýšenej miere zaznamenal rozosielanie tzv. „Nigérijských listov“ v slovenskom a anglickom jazyku.

Ako ďalej polícia informuje na webe „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, páchatelia prostredníctvom týchto listov žiadajú od osoby zaslanie osobných údajov pod zámienkou poskytnutia pôžičky, vymáhania dlhov alebo inej udalosti.

Citové vydieranie

„Nigérijské listy alebo tiež Scam419 je špecifický druh podvodu, kde sa podvodník snaží vylákať pod rôznymi zámienkami peniaze od svojej obete. Táto forma podvodu sa vyvinula z tzv. reťazových listov, ktoré boli vo veľkom množstve šírené najmä v 90. rokoch 20. storočia,“ uvádza polícia.

V predmetných listoch podľa polície pisateľ apeloval na citovú stránku človeka popísaním dojemného príbehu a končili žiadosťou o zaslanie určitého finančného obnosu slúžiaceho na zmiernenie popisovaných útrap.

Bizarný príbeh astronauta

Najbizarnejší zaznamenaný prípad tzv. „Nigérijského listu“ bol podľa polície príbeh „Astronaut“. Ten bol založený na tvrdení, že v roku 1990 Nigéria vyslala s pomocou ZSSR v rámci rozvoja kozmonautiky svojho kozmonauta do vesmíru.

„Bohužiaľ sa ale v roku 1991 ZSSR rozpadol a chudák kozmonaut vo vesmíre uviazol. Nebol však nemajetný, vo švajčiarskej banke sa mu ukladal plat v dolároch, ktorý sa počas rokov pekne zúročil,“ uvádza polícia s tým, že pisateľ požadoval peniaze na stavbu rakety, ktorá astronauta privezie späť.

Viac k témam: hoax, nigérijské listy, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia varuje pred šírením Nigérijských listov, podvodníci lákajú peniaze od ľudí hrou na city © SITA Všetky práva vyhradené.

26. júla 2021