Počet utečencov smerujúcich do Grécka klesol o 90 percent

Výrazný pokles súvisí s dohodou Európskej únie s Tureckom a prísnym kontrolám na grécko-macedónskej hranici. Brusel 13. mája (WebNoviny.sk) – Počet migrantov, ktorí prichádzajú do Európy cez grécke ostrovy, sa v apríli v porovnaní s marcom znížil o 90 percent. Oznámila to pohraničná agentúra Európskej únie Frontex.

V apríli dorazilo z Turecka do Grécka menej než 2700 migrantov, pochádzajúcich prevažne zo Sýrie, Pakistanu, Afganistanu a Iraku. Výrazný pokles agentúra pripísala dohode Európskej únie s Tureckom a prísnym kontrolám na grécko-macedónskej hranici. Šéf Frontexu Fabrice Leggeri zdôraznil, že celkový počet príchodov za apríl bol nižší než počet ľudí, ktorí vlani v čase vrcholiaceho prílevu migrantov dorazili len na grécky ostrov Lesbos počas jediného dňa.

Za apríl agentúra EÚ eviduje tiež príchod 8370 migrantov do Talianska cez dlhšiu a nebezpečnejšiu trasu zo severnej Afriky, ktorú najviac využívali občania Eritrey, Egypta a Nigérie. Ide o 13-percentný pokles na tejto ceste cez centrálnu časť Stredozemného mora od marca a takmer 50-percentné zníženie oproti aprílu 2015.

Frontex dodal, že počet migrantov prichádzajúcich do Talianska v uplynulom mesiaci prekročil počet prichádzajúcich do Grécka po prvý raz od júna 2015. Napriek tomu nič nenaznačuje, že by sa migranti smerujúci do Európy cez Grécko presúvali na trasu cez Taliansko.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2016