Počet prenocovaní domácich i zahraničných turistov vzrástol

V minulom roku turistické zariadenia na Slovensku evidovali nárast počtu prenocovaní domácej aj zahraničnej klientely o 11,5 %, v rámci členských krajín Európskej únie to bol druhý najvýraznejší nárast.
BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Celkový počet prenocovaní domácej aj zahraničnej klientely v turistických zariadeniach na Slovensku v minulom roku podľa odhadu štatistického úradu Európskej únie Eurostat oproti roku 2014 vzrástol o 11,5 % na 12 milióna. V rámci členských štátov EÚ to bol druhý najvyšší percentuálny nárast. Eurostat o tom informoval v utorok.

Celkový počet prenocovaní domácej aj zahraničnej klientely v turistických zariadeniach v rámci celej EÚ v minulom roku podľa odhadu Eurostatu medziročne stúpol o 3,2 % a dosiahol nový rekord zhruba 2,8 mld. prenocovaní. Počet prenocovaní vzrástol vo väčšine členských krajín EÚ, z ktorých boli údaje k dispozícii. Najvýraznejší rast evidovali v Rumunsku (15,9 %), na Slovensku (11,5 %), v Českej republike (10,3 %), Chorvátsku (7,9 %), Slovinsku (7,5 %) a v Poľsku (6,9 %). Najvýraznejší pokles zaznamenala Litva (-7,4 %), za ktorou nasledovali s veľkým odstupom Lotyšsko (-1,3 %) a Bulharsko (-1,1 %).

V minulom roku turistické zariadenia na Slovensku podľa odhadu Eurostatu evidovali 4,3 milióna prenocovaní zahraničnej klientely, a to z iných krajín EÚ aj zo štátov mimo EÚ, a 7,7 milióna prenocovaní zo strany domácej klientely. Cudzinci sa na celkovom počte prenocovaní podieľali 36 percentami. Počet prenocovaní zahraničnej klientely vlani na Slovensku vzrástol o 12,8 % a domácej klientely o 10,8 %.

Prírastok zahraničnej klientely na Slovensku bol v rámci EÚ tiež druhý najvýraznejší za Rumunskom (18,3 %) a pred Švédskom (9,6 %). V prípade prenocovaní domácej klientely evidovali najvýraznejšie prírastky Rumunsko (15,3 %) a Česká republika (15 %).

Medzi turistické zariadenia Eurostat ráta hotely a podobné zariadenia, turistické ubytovne a kempy a do celkového počtu zahŕňa prenocovania ľudí na dovolenke aj na pracovných cestách. Počet za celý rok 2015 štatistický úrad EÚ odhaduje na základe vývoja za január až október, resp. november.

Najviac prenocovaní v turistických zariadeniach bolo v rámci EÚ vlani v Španielsku, a to 421 mil., čo znamenalo medziročný nárast o 4,3 %. Nasledovali Francúzsko (413 mil., +2,8 %), Taliansko (385 mil., +1,8 %) a Nemecko (379 mil., +3,3 %). Najväčší podiel zahraničnej klientely na celkovom počte prenocovaní mali Malta (96 %), Cyprus (94 %), Chorvátsko (92 %), Grécko (79 %) a Rakúsko (71 %). V absolútnych číslach najväčší počet prenocovaní cudzincami evidovali Španielsko (268 mil. prenocovaní), Taliansko (191 mil.) a Francúzsko (134 mil.).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. januára 2016