Počet obetí výbuchu americkej superbomby sa zvýšil

KÁBUL 15. apríla (WebNoviny.sk) – Najmenej 94 militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zahynulo pri výbuchu najsilnejšej americkej nejadrovej bomby, ktorú USA po prvý raz použili vo štvrtok.

Zhodili ju na jaskynný komplex IS v Afganistane. Medzi mŕtvymi sú aj štyria kľúčoví velitelia, informovali dnes miestni predstavitelia. Provinčná vláda ešte v piatok hovorila o 36 obetiach, v sobotu tento počet zvýšila, poznamenala agentúra DPA.

Odporúčame:
Video: Američania zverejnili zábery z prvého útoku “matkou všetkých bômb”

Podľa provinčnej vlády si výbuch takmer desať ton vážiacej bomby nevyžiadal civilné obete. Ľudí žijúcich v oblasti totiž pred útokom evakuovali afganskí vojaci.

Podľa piatkového vyjadrenia afganského ministerstva obrany výbuch bomby zničil 300 metrov dlhý tunel spolu s množstvom ľahkých a ťažkých zbraní i munície – išlo o dôležité veliteľské stanovište IS.

Americké lietadlo zhodilo bombu GBU-43/B (Massive Ordnance Air Blast bomb – MOAB) v provincii Nangarhár v rámci pokračujúceho úsilia o porážku IS v Afganistane, uviedol Pentagón po nálete. Útok bol podľa neho vedený tak, aby sa minimalizovalo ohrozenie pre Afgancov a americké sily operujúce v oblasti.

Použitá bomba je známa ako „matka všetkých bômb“.

Viac k témam: Afganistan, bomba GBU-43 (Massive Ordnance Air Blast bomb – MOAB), Islamský štát, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet obetí výbuchu americkej superbomby sa zvýšil © SITA Všetky práva vyhradené.

15. apríla 2017