Po tajených sexuálnych útokoch v Švédsku padlo obvinenie

Stalo sa tak po tom, čo švédska polícia bola obvinená z utajovania série sexuálne motivovaných útokov.Štokholm 12. januára (WebNoviny.sk) – Švédska polícia zatkla a obvinila 15-ročného chlapca z útoku a sexuálne motivovaného útoku na dve 14-ročné dievčatá na hudobnom festivale v Štokholme. Informoval o tom dnes server The Local. Stalo sa tak po tom, čo švédska polícia bola obvinená z utajovania série sexuálne motivovaných útokov.

Počas festivalu s názvom „We are Sthlm“, ktorý je určený mládeži vo veku od 12 do 17 rokov, bolo v rokoch 2014 a 2015 nahlásených 38 prípadov sexuálnych útokov vrátane znásilnení. Túto správu zverejnila v pondelok polícia po tom, čo ju denník Dagens Nyheter obvinil z utajovania týchto informácií.

„Určite by sme mali o tom písať a informovať o tom ľudí, o tom niet pochýb. Ale prečo sa tak nestalo, to neviem,“ vysvetľoval hovorca polície Varg Gyllander. Polícia neuviedla, koľko mužov sa na útokoch podieľalo. Denník Dagens Nyheter ale napísal, že podozrivých je až 50 afganských utečencov, ktorí prišli do Švédska bez rodičov.

Server The Local však informoval aj o tom, že psychológ upozornil denník Dagens Nyheter na tvrdenia o obchytkávaní dievčat počas festivalu vlani v lete. Novinári sa ale rozhodli incidenty nezverejniť. Jedna z novinárok v pondelok priznala, že po rozhovore s psychológom kontaktovala políciu, od ktorej však údajne nedostala odpoveď.

Navyše vedenie denníka sa podľa nej obávalo, že prípad mohli vykonštruovať stúpenci nacionalistickej strany Švédski demokrati a mohol by vybičovať rasistické nálady v meste. Denník sa vo vyhlásení voči obvineniam ohradil. Informácie, že sa podieľal na krytí incidentov, označil za lož.

Uviedol, že polícia neposkytla kompletný obraz toho, čo sa dialo na festivale. Vlastný článok chce zverejniť ešte tento týždeň – po získaní konkrétnejších informácií o údajných útokoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2016