Plyn pre domácnosti bude lacnejší, o koľko percent je otázne

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR už začal z vlastného podnetu cenové konanie.
BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Slovenské domácnosti budú mať lacnejší plyn. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž začal z vlastného podnetu cenové konanie. „Reagujeme na aktuálny vývoj cien plynu na európskom trhu, ako aj ich ďalší predpokladaný vývoj,“ uviedol hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz. Regulátor zatiaľ nekonkretizoval, odkedy by mohli ceny plynu pre domácnosti klesnúť a o koľko percent. „Konkrétne zníženie cien oznámime až po riadnom ukončení cenového konania,“ dodal Igaz.

Odporúčame:

Štát vám možno opäť pošle šek v sume od 10 do 165 eur

Regulačný úrad začal cenové konanie z vlastného podnetu po tom, čo dodávatelia plynu nepristúpili k znižovaniu cien ani po poklese cien komodity na svetových trhoch. „Situácia s vývojom cien plynu v uplynulých mesiacoch mnohé naznačila o reálnom stave súčasného trhového prostredia s energiami na Slovensku a o potrebe jeho ďalšej regulácie. Dodávatelia plynu pre domácnosti totiž nedokázali na vývoj na európskych trhoch s plynom adekvátne reagovať a neponúkli slovenským domácnostiam nižšie ceny plynu,“ konštatoval Igaz. Podľa regulátora súčasná situácia s cenou plynu na Slovensku ukazuje, že na trhu s dodávkami energií ešte stále odberatelia ťahajú oproti svojim dodávateľom za kratší koniec.

Pri plyne rátal regulátor pri stanovovaní cien, platných od začiatku tohto roka, s cenou okolo 21 eur za megawatthodinu, pričom burzová cena bola koncom apríla na úrovni pod 12 eur. Regulátor do cien plynu však nechce zatiaľ zasahovať. Prípadné zníženie cien plynu ponechával na samotných dodávateľov, keďže im určil len maximálne ceny, ktoré nesmú prekročiť. Nižšiu cenu však môžu podľa regulačného úradu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia a ukázať tak konkurenčný boj o zákazníka v praxi.

Ceny plynu sa ostatne menili začiatkom roka. Regulačný úrad koncom vlaňajška rozhodol, že domácnosti zaplatia oproti minuloročným cenám v priemere o 3,6 % menej. Klesli aj ceny plynu pre malé podniky, ktorým na Slovensku ešte stále určuje cenu regulačný úrad, a to v priemere o 2,88 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016