Plánoval vraždu kráľa, súd ho poslal na 92 rokov za mreže

Eneko Gogeaskoetxea a ďalší člen ETA plánovali na monarchu hodiť granáty.Madrid 7. mája (WebNoviny.sk) – Španielsky súd poslal v piatok do väzenia na 92 rokov bývalého člena baskickej separatistickej skupiny ETA v súvislosti s nevydareným pokusom o zavraždenie španielskeho kráľa Juana Carlosa počas otvorenia Guggenheimovho múzea v meste Bilbao v roku 1997. Informuje o tom denník The Guardian.

Eneko Gogeaskoetxea a ďalší člen ETA plánovali na monarchu hodiť granáty. Polícia však ich zámery odhalila, keď sa páchatelia preoblečení za záhradníkov pokúsili päť dní pred slávnostným otvorením ukryť svoj arzenál v kvetináčoch pred budovou múzea. Gogeaskoetxea vtedy zastrelil jedného policajta a podarilo sa mu ujsť.

Gogeaskoetxea (49) bol zatknutý v júli 2011 v anglickom meste Cambridge, kde niekoľko rokov žil pod falošnou identitou – po tom, ako ho v miestnom squashovom klube spoznal jeho krajan. Skupine ETA sa kladie za vinu zabitie viac než 800 ľudí počas jej teroristickej kampane za vznik samostatného Baskicka na severe Španielska a juhozápade Francúzska.

Posledný krvavý útok tejto organizácie na španielskej pôde sa odohral v roku 2009. V októbri 2011 skupina vyhlásila „definitívne ukončenie ozbrojených aktivít“, avšak formálne stále existuje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. mája 2016