Plagáty budú informovať o vtáčích dravcoch okolo Bratislavy

Mnohé vtáčie druhy sa už prispôsobili životu v mestách a ich okolí, kde sa cítia bezpečnejšie ako voľnej krajine.BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Školy, úrady a ďalšie verejné miesta v Bratislavskom kraji budú v nasledujúcom roku 2016 zdobiť plagáty informujúce verejnosť o vtáčích dravcoch žijúcich v tomto regióne. Plagát vytvorila organizácia Ochrana dravcov na Slovensku a jeho tlač a distribúciu podporil Bratislavský samosprávny kraj.

„Ochrana prírody a prírodného dedičstva má byť prioritou každého jedného z nás. Preto aj Bratislavský samosprávny kraj zo svojich prostriedkov prispel na tlač 2000 plagátov, ktoré budeme v priebehu najbližších týždňov distribuovať do všetkých našich organizácií, prioritne do škôl. Aj výskyt dravcov je jedným z indikátorov zdravého životného prostredia,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo s tým, že cieľom projektu je informovať verejnosť, aké kroky treba podniknúť v prípade, že nájdu opustené vtáčatá či zranené dospelé dravce.

Mnohé vtáčie druhy sa už prispôsobili životu v mestách a ich okolí, kde sa cítia bezpečnejšie ako voľnej krajine. Z dravcov a sov patrí medzi takéto druhy napríklad myšiarka ušatá, sokol myšiar a sokol sťahovavý. „Predovšetkým v zimnom období sa stretávame s väčším množstvom myšiarok ušatých, ktoré sa na zimu združujú do kŕdľov a vyskytujú sa napríklad v parkoch, záhradách, cintorínoch, najčastejšie na ihličnatých stromoch. Myšiarky ušaté sú krásne sovy, ich pierka pripomínajú ušká a podľa toho dostali i pomenovanie,“ informovala Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku.

V posledných rokoch je podľa nej možné sa v Bratislave stretnúť i so sokolom sťahovavým, ktorého v zimnom období vidieť na budovách. Jeho prirodzeným prostredím sú skaly, kde bežne hniezdi, no na Slovensku sa hniezdenie nepotvrdilo.

„Počas hniezdneho obdobia sa stretávame s tým, že verejnosť nájde opustené mláďa, ktorému chce pomôcť. Paradoxne však často najlepšie pomôžu tým, ak mláďa nechajú tam, kde ho našli, prípadne vyložia na konár,“ hovorí Deutschová s tým, že mláďatá sa krátky čas po vyletení z hniezda učia lietať a rodičia ich dokrmujú v jeho blízkosti.

Ďalším častým podnetom býva zahniezdenie sokola myšiara napríklad v črepníkoch, rôznych výklenkoch a otvoroch v stenách. Tento druh si hniezdo nestavia a využíva priestory, ktoré sú pre neho vhodné. „Tak ako iné dravce, i sokol myšiar patrí medzi nesmierne užitočné dravce. Občanov prosíme, aby krátke obdobie hniezdenia vydržali,“ doplnila Lucia Deutschová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2016