Petra Vlhová nemala na rozbitej trati s vysokým číslom šancu

Sobotňajší obrovský slalom v Maribore vyhrala Viktoria Regensburgová, slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila na 41. mieste.MARIBOR 30. januára (WebNoviny.sk) – Nemka Viktoria Rebensburgová potvrdila v sobotu v pretekoch Svetového pohára alpských lyžiarok v slovinskom Maribore, že je špecialistkou na obrovský slalom. Rebensburgová na rozbitej trati výrazne poznačenej teplom zvíťazila s náskokom 32 stotín sekundy pred domácou nádejou Anou Drevovou a o 34 stotín pred Tinou Weiratherovou z Lichtenštajnska.

Odporúčame:

Senzácia na Kandahare. Kilde nechápe, ako to mohol dokázať

Prvé dve miesta na stupňoch víťaziek sú identické s tými spred 13 dní z rakúskeho Flachau. Olympijská viíťazka z Whistleru 2010 Rebensburgová si pripísala dvanásty triumf v pretekoch Svetového pohára, desiaty v obľúbenom obrovskom slalome. Slovinskí fanúšikovia sa tešili na premiérový triumf ich favoritky Drevovej, ale napokon jej útok zo šiesteho miesta po 1. kole stačil iba na druhú priečku.

Vonnová nedokončila druhé kolo

Líderka poradia obrovského slalomu Rakúšanka Eva-Maria Bremová skončila štvrtá, keď od pódia ju delilo 7 stotín. Udržala si však vedúcu pozíciu s náskokom 32 bodov pred Rebensburgovou. Vedúca pretekárka priebežného a celkového poradia Svetového pohára Američanka Lindsey Vonnová nedokončila 2. kolo, ale zostala na čele diania, lebo jej hlavná konkurentka Švajčiarka Lara Gutová tiež nevidela cieľ 2. kola.

„Všetko do seba správne zapasovalo. Zvíťazila som, ale jazda to bola riadne chaotická od štartu až do cieľa. Vo štvrtej bránke ma to rozhojdalo, ale to je už teraz jedno. Som víťazka a to jediné sa ráta. Na poradie vo Svetovom pohári sa nepozerám, neriešim to. Chcem sa len dostať sa čo najrýchlejšie zu bodu A do bodu B,“ povedala v prvej reakcii víťazná Rebensburgová na webe Laola.

Tréner uvažoval, že Vlhovú na trať nepustí

V Maribore v sobotu počas pretekov vládli doslova jarné podmienky a na to doplatila aj jediná Slovenka Petra Vlhová, ktorá nepostúpila do druhého kola. Zverenka trénera Ivana Iľanovského s vysokým štartovým číslom 56 na rozbitej trati nemala šancu predviesť plynulú rýchlu jazdu a napokon skončila na 41. priečke s odstupom vyše 7 sekúnd za líderkou Bremovou.

„Bol to boj pre pretekárky s vysokými číslami. Na rozbitej trati boli strašné hrby a keď idete veľkou rýchlosťou, je to aj nebezpečné. Beriem to tak, že mám za sebou ďalšie preteky, ale s vysokým číslom sa dnes nedalo nič urobiť,“ uviedla v cieli 1. kola Petra Vlhová pre slovenské médiá.

Tréner Iľanovský vidiac rapídne sa zhoršujúce podmienky a miznúci sneh na trati dokonca uvažoval nad tým, že Petru nepošle na 1. kolo. „V cieli mi tréner vravel, že po pretekárke s číslom 45 mi mal chuť povedať, aby som do toho nešla. Tvrdil, že možno ani jedno percento možnosti, že postúpim do 2. kola tam nebolo. Nakoniec som do toho išla a mám to za sebou. Na zajtrajší slalom sa teším, ale nie na podmienky,“ doplnila Vlhová.

Dvadsaťročná Liptáčka nedávno v rakúskom Flachau aj s vysokým štartovým číslom senzačne postúpila do 2. kola obrovského slalomu a v ňom napokon skončila štrnásta. Podmienky na trati však boli vtedy neporovnateľne lepšie v porovnaní s Mariborom. Boli to jej prvé body v hodnotení SP v obrovskom slalome v kariére.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Maribor (Slovin.) – výsledky:

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo):
1. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 2:29,82 min, 2. Ana Drevová (Slovin.) +0,32, 3. Tina Weiratherová (Licht.) +0,34, 4. Eva-Maria Bremová (Rak.) +0,41, 5. Nina Lösethová (Nór.) +1,04, 6. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,20,…41. Petra Vlhová (SR) +7,03 v 1. kole, nepostúpila do 2. kola