Penta kupuje väčšinový podiel v Sberbank Slovensko

Sberbank Europe podpísala zmluvu o predaji svojej dcérskej spoločnosti na Slovensku.
BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Investičná skupina Penta vo štvrtok podpísala so Sberbank Europe AG zmluvu o kúpe majoritného podielu 99,5 % akcií v spoločnosti Sberbank Slovensko, a. s. Konečné uzavretie transakcie je ešte podmienené súhlasom Protimonopolného úradu SR a Európskej centrálnej banky. Informovala o tom skupina Penta, ako aj samotná Sberbank.

V prípade naplnenia obratových kritérií podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže je spoločnosť Penta povinná každú transakciu, ktorá predstavuje koncentráciu, oznámiť. Protimonopolný úrad v prípade takéhoto oznámenia posúdi transakciu, či sa neznižuje účinná súťaž. „V tomto prípade bez ďalších údajov nie je možné podať informáciu o prípadnom výsledku takéhoto posudzovania,“ uviedla hovorkyňa úradu Miroslava Štrbáňová.

Ako ďalej vo vyhlásení uviedla Sberbank Slovensko, obe strany sa dohodli zachovať dôvernosť ohľadom kúpnej ceny. „Rozhodnutie o predaji Sberbank Slovensko je v súlade so strategickým prehodnotením trhov, na ktorých Sberbank Europe pôsobí,” uviedla banka.

Spoločnosť Binder Groesswang pôsobila ako právny poradca Sberbank Europe AG. Sberbank Slovensko má 665 zamestnancov. Jej celková bilancia predstavovala ku koncu septembra 1,86 mld. eur.

Výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk Maroš Ovčarik si myslí, že skupina Penta zlúči pod jednu značku Prima banku a Sberbank Slovensko. To by podľa neho pre slovenský bankový trh znamenalo posilnenie Prima banky a zánik jednej menšej retailovej banky. Klientom Sberbank však podľa Ovčarika nehrozí reálne nič, pretože zmena vlastníka neznamená rušenie zmlúv. Objavuje sa podľa neho skôr potenciál rozšírenia služieb a renovácia portfólia. Cieľom skupiny Penta, ako nového vlastníka, bude mať banku s čo možno najväčším podielom na slovenskom bankovom trhu, dodal Ovčarik.

Podľa predsedu predstavenstva finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Fincentrum Slovensko Milana Repku je to pre slovenský trh dobrá správa. Takisto pre všetkých klientov a spolupracovníkov Sberbank. „Uvidíme však, ako rýchlo a úspešne bude prebiehať proces spájania sa s novým majiteľom,“ skonštatoval Repka. Národná banka Slovenska na dokumenty od Penty ešte len čaká. „Národná banka Slovenska zatiaľ žiadosť o získanie podielu na banke neobdržala,” povedala hovorkyňa centrálnej banky Martina Solčányiová.

Sberbank Slovensko bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International. Avšak 15. februára 2012 sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank. Obchodné meno a značku banka na Slovensku zmenila 15. februára 2013.

Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode a v realitnom developmente. Je aktívna aj na slovenskom bankovom trhu. Od roku 2007 je jediným akcionárom Privatbanky orientovanej na poskytovanie služieb privátneho bankovníctva a v roku 2011 sa stala väčšinovým vlastníkom Prima banky, vtedy ešte Dexia banky, ktorá sa zameriava najmä na retailových klientov a financovanie miest a obcí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. decembra 2015