Pápež Ján Pavol II. odpustil atentátnikovi Agcovi trikrát

Niekdajší osobný tajomník hlavy katolíckej cirkvi, v súčasnosti krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz si zaspomínal na udalosť, od ktorej v piatok uplynie 35 rokov.VARŠAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Pápež Ján Pavol II. opakovane, celkove trikrát odpustil Alimu Agcovi, ktorý na neho spáchal atentát. Pre poľské médiá o tom vo štvrtok hovoril niekdajší osobný tajomník hlavy katolíckej cirkvi, v súčasnosti krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz, ktorý si zaspomínal na udalosť, od ktorej v piatok uplynie 35 rokov.

Ali Agca postrelil pápeža Jána Pavla II. na Námestí sv. Petra

Turecký občan Ali Agca, na ktorého bol vtedy vydaný medzinárodný zatykač, postrelil 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra pápeža Jána Pavla II. Okolnosti tohto zločinu, predovšetkým fakt, na čiu objednávku atentátnik konal, talianske úrady, ale ani poľský Ústav pamäti národa po spoločenských zmenách v krajine jednoznačne nikdy neobjasnili.

Stanislaw Dziwisz, ktorý bol po boku Sv. Otca v momente atentátu, ako aj po prevoze na rímsku kliniku Gemelli, pripomenul, že pápež už krátko po atentáte odpustil ešte neznámym páchateľom.

Po uzdravení sa to zopakoval aj verejne v modlitbe Anjel Pána na svätopeterskom námestí a po tretí raz tak učinil pri návšteve Aliho Agcu vo väzení.
Dziwisz, ktorý nechýbal ani pri návšteve atentátnika za mrežami, v tejto súvislosti poznamenal, že z jeho úst žiadne ospravedlnenie nepočul.

Aktivity Jána Pavla II. prispeli k pádu marxizmu na celom svete

Arcibiskup nemá podľa vlastných slov pochybnosti o tom, kto zorganizoval atentát, avšak vzhľadom na pápežovo odpustenie nemieni nikoho obviňovať.

Na otázku týkajúcu sa úlohy bulharskej tajnej služby v prípade Dziwisz poznamenal, že tento fakt neznamená, že rozhodnutie pochádzalo zo Sofie. Komunisti videli v osobe poľského duchovného zvoleného za pápeža od počiatku ohrozenie režimu, konštatoval. Osobne sa domnieva, že sa v tom ani nemýlili, pretože aktivity Jána Pavla II. prispeli k pádu marxizmu na celom svete.

Viacerí poľskí historici, venujúci sa skúmaniu kauzy, dnes pripomenuli, že fakty o čine jednoznačne naznačujú, že ho naplánovali a objednali komunisti, a nie, ako vyplýva z rôznych špekulatívnych verzií americká CIA, vatikánski slobodomurári alebo islamskí extrémisti.

Práve tí, ktorí čin naplánovali, stáli neskôr aj za dezinformačnou kampaňou s cieľom zabrániť odhaleniu pravdy o atentáte.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2016