OSN: Taliansko môže čakať vyše dvestotisíc utečencov z Líbye

Do Tripolisu sa ešte v marci presunula Vláda národnej jednoty ustanovená za pomoci OSN, ktorá dúfa, že sa jej v krajine podarí obnoviť stabilitu a zastaviť expanziu IS.RÍM 15. septembra (WebNoviny.sk) – Približne 235.000 utečencov sa vo vojnou zmietanej Líbyi momentálne pripravuje na cestu do Talianska cez Stredozemné more. S odvolaním sa na údaje Organizácie Spojených národov (OSN) o tom vo štvrtok informovala agentúra AP.

„Je tam asi 235.000 ľudí, ktorí čakajú na príležitosť prísť do Talianska… Posilňovanie bezpečnosti je (v Líbyi) momentálne najdôležitejšou otázkou,“ uviedol vo štvrtok pre taliansky denník La Stampa najvyšší predstaviteľ OSN pre Líbyu Martin Kobler.

Odporúčame:

Pravicoví extrémisti a migranti sa bili v nemeckom Budyšíne

„Musíme sa dostať na koreň tohto problému a (v krajine) znovu zaviesť právny poriadok. Obchodovanie s ľuďmi je zločin, ktorý musí byť zastavený,“ dodal nemecký diplomat. Kobler ďalej uviedol, že v boji proti extrémistom z organizácie Islamský štát (IS) došlo v Líbyi k pokroku. Vyzval však na pretrvávajúcu ostražitosť, keďže „militanti sa pokúsia dostať do iných oblastí“.

Do líbyjskej metropoly Tripolis sa ešte v marci presunula Vláda národnej jednoty ustanovená za pomoci OSN, ktorá dúfa, že sa jej v krajine podarí obnoviť stabilitu a zastaviť expanziu IS. Podporiť ju však doposiaľ odmieta líbyjský parlament sídliaci v meste Tobruk na východe krajiny. Vnútropolitický konflikt rozdeľuje Líbyu od zvrhnutia diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016