OSN schválila na dva roky nižší rozpočet, než bol minulý

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun po schválení rozpočtu z noci na štvrtok povedal novinárom, že tento balík „odráža neľahkú celosvetovú finančnú realitu, ktorej čelíme už po mnohé roky“.

New York 25. decembra (WebNoviny.sk) – Valné zhromaždenie schválilo na pravidelný chod Organizácie Spojených národov na roky 2016 a 2017 základný rozpočet 5,4 miliardy dolárov, čo je trochu menej než rozpočet na predchádzajúce dva roky, ktorý činil 5,5 miliardy USD.

Ako dnes informovala agentúra AP, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun po schválení rozpočtu z noci na štvrtok povedal novinárom, že tento balík „odráža neľahkú celosvetovú finančnú realitu, ktorej čelíme už po mnohé roky“.
Konštatoval, že „aj keď požiadavky Spojených národov rastú, dotácie sa zmenšujú“.

Do základného rozpočtu nepatria rozsiahle mierové operácie, ktorých rozpočet na rok končiaci sa 30. júnom 2016 predstavuje 8,27 miliardy dolárov. Mnohé agentúry OSN sú financované dobrovoľnými prispievateľmi z členských štátov.
Spojené štáty, ktoré sú najväčším darcom, prispievajú na základný rozpočet OSN 22 percentami. Po nich nasleduje Japonsko s 9,8 percentami.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. decembra 2015