Osem sadzieb mýta pre pokles cien klesne, ale len symbolicky

Niektoré sadzby mýta pre nákladné vozidlá nad dvanásť ton budú od začiatku roka 2016 nižšie o 0,001 eura. Dôvodom je medziročné zníženie spotrebiteľských cien v septembri tohto roka o 0,5 %.
BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Osem sadzieb mýta pre nákladné vozidlá nad dvanásť ton sa od začiatku budúceho roka symbolicky zníži o 0,001 eura. Dôvodom je medziročné zníženie spotrebiteľských cien v septembri tohto roka o 0,5 %. Štyri sadzby mýta za používanie diaľnic, rýchlostných ciest a súbežných ciest I. triedy sa znížia v emisných triedach EURO 0 – II a štyri v emisných triedach EURO III, IV. Vláda na návrh ministra dopravy Jána Počiatka v stredu schválila zmenu nariadenia, ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.

Z dôvodu poklesu sadzieb by sa mali príjmy z výberu mýta znížiť ročne o 280 tis. eur. Tento negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy je podľa ministerstva dopravy už zohľadnený v schválenom rozpočte verejnej správy na roky 2016 – 2018 v rámci plánovaných príjmov Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. Výška sadzieb mýta sa podľa zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií upravuje aj o harmonizovaný index spotrebiteľských cien v medziročnom porovnaní k septembru predchádzajúceho kalendárneho roka, ktorý zverejňuje Štatistický úrad SR. Výška sadzieb mýta sa upravuje každoročne, a to vždy k 1. januáru nasledujúceho roka a zaokrúhľuje sa na tri desatinné miesta nahor.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015