Orlica Anička prežije Vianoce v hojnosti, zistili jej polohu

Samička orla krikľavého opustila svoje hniezdisko na Liptove 16. septembra a vydala sa na niekoľkomesačnú trasu do svojho zimoviska.POPRAD 23. decembra (WebNoviny.sk) – Orlica Anička prežije Vianoce v hojnosti vďaka africkej klíme. „Je tam horúčava a africká savana jej ponúka dostatok potravy,“ skonštatoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

Ochranári sledujú pohyb orlice v zimovisku prostredníctvom miniatúrnej vysielačky umiestnenej na jej chrbte už tretí rok. Aktuálne sa Anička nachádza v Mozambiku, asi 250 kilometrov od mora, kde je po prvýkrát.

Od 16. septembra preletela hranice devätnástich štátov

Ochranárom sa podarilo opäť zistiť Aničkinu polohu po dlhšom čase. „Signál vysielačky sa nám stratil, v riedko osídlenej oblasti totiž pokrytie signálom GSM nie je také, ako by sme si priali. Veľký vplyv na kontakt s rodným Liptovom mali tiež lokálne meteorologické cyklóny. Na jej miniatúrny solárny panel dlho nesvietilo slniečko. Schovávala sa v korunách stromov, mohli sme len vyčkávať a dúfať, že sa jej nič zlé neprihodilo,“ opísal problém Majko.

Samička orla krikľavého opustila svoje hniezdisko na Liptove 16. septembra a vydala sa na niekoľkomesačnú trasu do svojho zimoviska. „Svoju trasu putovania po africkej oblohe dodržuje v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi takmer ako cez kopirák. Udržuje si stále južný kurz. Doteraz za takmer sto dní preletela hranice devätnástich štátov. V minulých dňoch sa pohybovala na miestach, ktoré dôverne pozná z minuloročných migrácií,” uviedol riaditeľ Správy TANAP.

Anička absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť

Po opustení Európy Anička prelietala ponad Áziu, absolvovala trasu ponad nepokojnú Sýriu a neskôr postupne preletela západným okrajom Etiópie do Južného Sudánu, ponad hranice severnej Ugandy. Odtiaľ si to Anička namierila na juh pozdĺž obrovského Viktórinho jazera do Tanzánie a dostala sa tak cez rovník na južnú pologuľu.

Vďaka miniatúrnej vysielačke ochranári vedia, kde sa orlica presne nachádza, a dozvedajú sa zaujímavé údaje z jej života. Ako vysvetlil Majko, Anička absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Druhú zimu prekonala vzdušnou čiarou do Mozambiku rekordných 8400 km a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015