OPEC vyťažil rekordný objem ropy

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu v porovnaní s októbrom zvýšili produkciu o 300 tis. barelov na 34,2 mil. barelov denne.PARÍŽ 13. decembra (WebNoviny.sk) – Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v novembri, ktorý predchádzal globálnej dohode o obmedzení produkcie, vyťažila rekordný objem ropy. Informovala o tom v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Členské štáty ropného kartelu podľa jej údajov minulý mesiac v porovnaní s októbrom zvýšili produkciu o 300 tis. barelov na 34,2 mil. barelov denne, čo viac ako kompenzovalo pokles ťažby v krajinách, ktoré nie sú jeho členmi.

Počas víkendu členovia OPEC presvedčili Rusko a ďalších desať ropných štátov, ktoré nie sú členmi kartelu, aby sa pripojili k dohode o znížení ťažby o 558 tis. barelov denne na šesť mesiacov s účinnosťou od 1. januára. Ide o ďalší krok po tom, ako sa OPEC 30. novembra dohodol na znížení ťažby o 1,2 mil. barelov denne.

Ceny ropy sa následne dostali najvyššie od vlaňajšieho leta. Podľa IEA najbližšie týždne ukážu, či sa dohodnuté škrty zavádzajú do praxe a nedávne zvýšenie cien pretrvá.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. decembra 2016