OĽaNO: Smer začína konať, až keď mu padajú preferencie

Zvýšenie materskej dávky, prepočítanie starých dôchodkov či zvýšenie opatrovateľského príspevku, aj týmito sociálnymi opatreniami chce Smer zvýšiť svoju stratenú popularitu.BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Po takmer desiatich rokoch nepretržitej vlády Smeru-SD sa podľa poslankyne NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) Robert Fico konečne prebral a ide naprávať nespravodlivosti sociálneho systému. Ako povedala v stredu pre agentúru SITA v súvislosti so zvyšovaním materskej dávky Jurinová, Smer začína konať až v čase, keď strane začali rapídne klesať preferencie.

„Roky však vláda tieto skupiny obyvateľstva prehliadala, o čom svedčí aj to, že mnohé z návrhov, ktoré dnes predstavil Robert Fico sme viackrát predkladali v parlamente, no Smer ich nepodporil. V každom prípade sme radi, že vláda si konečne osvojila náš návrh na zvýšenie rodičovského príspevku a materskej, keďže hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dlhodobo upozorňuje, že rodiny s deťmi často prežívajú od výplaty k výplate,“ povedala.

Anna Verešová zas pripomenula, že už na septembrovej schôdzi NR SR za poslanecký klub OĽaNO navrhli zvýšenie materskej na úroveň 100 percent a tiež aj jej predĺženie z 34 na 52 týždňov. „Rodičia sa teda mohli tešiť oveľa skôr, to by však Smer a jeho poslanci nemohli potopiť každý opozičný návrh.“

Odporúčame:

Premiér Fico predstavil päť sociálnych opatrení na rok 2017

Rodina je najväčším bohatstvom

Rodinná politika nie je podľa ďalšej poslankyne hnutia obyčajných ľudí Veroniky Remišovej len občasné zvyšovanie príspevkov v zlých časoch, keď vláde padajú preferencie. „Rodinná politika je účinný a prepracovaný systém, v ktorom sa dívame na rodinu ako na najväčšie bohatstvo, ktoré národ má. A rodina, to neznamená len ideálna usporiadaná rodina s dvoma deťmi, to sú aj osamelí rodičia, opustení starí rodičia, rodičia, ktorí sa starajú o postihnuté deti a často žijú na pokraji biedy a z posledných síl,“ uviedla s tým, že OĽaNO dlhodobo navrhuje systémové riešenia pre rodiny v troch oblastiach: pomoc pre chudobné rodiny, podpora demografie a pomoc rodinám v kríze.

„Konkrétne opatrenia by mali zahŕňať podporu nájomného bývania, rodinnú infraštruktúru, ako sú jasle, škôlky, detské centrá, ihriská. V rámci prevencie sme navrhovali, aby štát obnovil sieť bezplatných poradní pre rodiny v kríze, keďže v súčasnosti sa takmer každá druhá rodina na Slovensku rozpadá,“ zdôraznila Remišová.

Soňa Gaborčáková z OĽaNO upozorňuje, že najhoršie sú na tom rodiny, ktoré sa starajú o ťažko postihnutých príbuzných. „Zvýšenie opatrovateľského príspevku do výšky minimálnej mzdy sme navrhovali aj pre tieto rodiny, no vláda zvýšila príspevok len o pár eur. Smer takisto neriešil diskrimináciu takmer 100-tisíc starobných dôchodcov, hoci OĽaNO ešte v máji po tretíkrát predložilo návrh, ktorý začal s odstraňovaním takejto diskriminácie. Vládni poslanci návrh však nepodporili,“ pripomenula.

Materská stúpne o desiatky eur

Materská dávka by sa mala od mája budúceho roka zvýšiť zo 70 na 75 percent z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda. Táto dávka by mala dosahovať takmer 100 percent čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.

Materská dávka sa naposledy zvýšila od začiatku tohto roka, a to zo 65 na terajších 70 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Priemerná mesačná suma materskej dávky má budúci rok podľa rezortu práce a sociálnych vecí predstavovať 518,8 eura, čo je v porovnaní so súčasnosťou nárast o 34,60 eura.

Vláda tiež schválila návrh novely zákona o rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok by sa mal od mája budúceho roka zvýšiť zo súčasných 203,20 eura na 213,20 eura.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. decembra 2016