Od útoku na moskovskom letisku Domodedovo uplynulo päť rokov

Na letisku sa v čase útoku nachádzalo aj päť Slovákov – medzi nimi herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný so sestrou.Moskva/Bratislava 23. januára (WebNoviny.sk) – Na moskovskom letisku Domodedovo bol pred piatimi rokmi (24. januára 2011) spáchaný samovražedný teroristický útok. Okrem útočníka pri ňom zahynulo 37 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 180 osôb.

Samovražedný útok na najvyťaženejšom moskovskom letisku bol dielom vtedy 20-ročného muža zo severného Kaukazu, ktorý bol podľa neskorších zistení pod silným vplyvom drog a psychotropných látok. Nariadil ho čečenský povstalecký líder Doku Umarov.

Vyplynulo to z videozáznamu, ktorý 7. februára 2011 zverejnili na islamistickej webovej stránke Kavkazcenter.com. Umarov na videonahrávke povedal, že podobné útoky sa budú diať aj naďalej v rámci snahy o vytvorenie nezávislého moslimského štátu v ruskej časti Kaukazu, zahŕňajúcom Čečensko, Dagestan a ďalšie regióny.

Na letisku sa v čase útoku nachádzalo aj päť Slovákov – medzi nimi herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný so sestrou. Zuzana Fialová, ktorá sa ocitla v blízkosti výbuchu, bola zranená a musela byť prevezená do nemocnice.

Ruské úrady už 3. februára zatkli niekoľko podozrivých, ktorí mali informácie o bombovom útoku na letisku Domodedovo. Moskovský obvodný súd v súvislosti s útokom odsúdil 11. novembra 2013 na doživotné väzenie troch mužov a jedného na desať rokov.

Štvorica páchateľov pomáhala samovražednému bombovému atentátnikovi pri ceste z rodného Ingušska do Moskvy a zabezpečila mu aj byt, pás s výbušninami a dopravu. Bratia Islam a Ilez Jandijevovci, ako aj Achmed Jevlojev a Bašir Chamchojev boli odsúdení za viaceré trestné činy, vrátane spáchania teroristického činu, vrážd a pokusu o vraždy. Obvodný súd nedal doživotie iba Jevlojevovi, ktorý bol v čase útoku neplnoletý.

V marci 2012 uviedla Činohra Slovenského národného divadla (SND) premiéru hry Pohania z pera ukrajinskej autorky Anny Jablonskej. Stala sa obeťou teroristického útoku na letisku Domodedovo práve v deň, keď si mala prevziať cenu za túto hru v súťaži filmových scenárov.

Dvadsaťdeväťročná autorka odhalila v dráme rozpadajúcej sa rodiny prázdnotu a volanie po hodnotách v dnešnom svete. Inscenácia získala cenu DOSKY 2012 v kategórii Najlepšia réžia (Marián Amsler) a Najlepší ženský herecký výkon (Božidara Turzonovová).

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) potvrdila 8. apríla 2014 úmrtie lídra severokaukazských militantov Doku Umarova.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2016