Obrazom: Učitelia štrajkujú, 300 škôl je zatvorených

Školy, ktoré sú zatvorené, o tom informujú na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Učitelia v pondelok vstúpili do štrajku, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov. Ako pre agentúru SITA povedal Vladimír Crmoman z iniciatívy, dnes ostalo zatvorených približne 300 škôl, ostatné nahlásené školy sú v obmedzenej prevádzke. Celkovo sa dodnes na štrajk registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 454 učiteľov zo 731 škôl.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Učitelia v pondelok od 10:00 demonštrujú na Hlavnej ulici v Košiciach a o 11:00 sa zhromaždia na Námestí SNP v Bratislave. Na sociálnej sieti Facebook označilo 1581 ľudí, že sa na demonštrácii v Bratislave zúčastní. Ďalších 2590 označilo, že sa o demonštráciu zaujímajú a takýmto spôsobom ju podporili.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda v pondelok definitívne vstúpili do neobmedzeného štrajku. Školy, ktoré sú zatvorené, o tom informujú na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.

Požiadavky učiteľov

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Predseda vlády Robert Fico povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. januára 2016