Obrazom: Činohra SND zožala úspech v cenách DOSKY

Väčšinu z ocenení 21. ročníka ankety DOSKY – Divadelných ocenení sezóny 2015/ 2016 získala Činohra Slovenského národného divadla, prevažne za inscenáciu Fanny a Alexander, mimo SND putovali dve DOSKY do nitrianskych divadiel.BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Činohra Slovenského národného divadla (SND) zvíťazila v šiestich z ôsmich kategórií prestížnych cien ankety DOSKY – Divadelných ocenení sezóny 2015/ 2016.

Na slávnostnom ceremoniáli 21. ročníka ocenenia, ktorý sa uskutočnil v nedeľu večer v Štúdiu novej budovy Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, sa absolútnym lídrom stala inscenácia Činohry SND Fanny a Alexander.

Divadelné spracovanie filmu Fanny a Alexander švédskeho režiséra Ingmara Bergmana v réžii Mariána Amslera bolo na DOSKY navrhnuté v každej zo siedmich hlavných kategórií ocenenia, pričom ôsmou kategóriou je Objav sezóny.

Obrazom: Slávnostné odovzdávanie cien DOSKY

Za Najlepšiu scénografiu sezóny ocenili Evu Kudláčovú-Rácovú

Na ceny – drevenú dosku s postriebreným štítkom, ktorú navrhol scénograf Aleš Votava, napokon SND premenilo za inscenáciu Fanny a Alexander nominácie v kategóriách – Najlepšia inscenácia sezóny, Najlepší mužský herecký výkon sezóny (Richard Stanke za postavu Eduarda Vergérusa), Najlepší ženský herecký výkon sezóny (Petra Vajdová za postavu Emílie Ekdahlovej) a Najlepší kostým sezóny (Martin Kotúček za kostýmy k inscenácií Fanny a Alexander). Agentúru SITA o tom informoval vyhlasovateľ ankety DOSKY – Asociácia súčasného divadla.

Činohra SND si z nedeľňajšieho večera odniesla DOSKY aj v kategóriách Najlepšia réžia sezóny a Najlepšia scénografia sezóny. Za Najlepšiu réžia sezóny získal cenu DOSKY Diego De Brea za réžiu inscenácie Rivers of Babylon podľa románu Petra Pištanka. Za Najlepšiu scénografiu sezóny ocenili Evu Kudláčovú-Rácovú za scénografiu v inscenácii Nevina.

Cenu Bratislavské divadlo sezóny získalo GUnaGU

Mimo prvej divadelnej scény Slovenska smerovali zvyšné dve ocenenia do Nitry. Za Najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2015/ 2016 udelili DOSKY Andrejovi Kalinkovi za hudbu k autorskej inscenácii Zázraky pre Alicu uvedenom v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Objavom sezóny 2015/ 2016 a čerstvým držiteľom DOSIEK sa stal Tomáš Turek za postavu Christophera v inscenácii Podivný prípad so psom autorov Marka Haddona a Simona Stephensa z repertoáru Divadla Andreja Bagara v Nitre.

V rámci ceremoniálu sa po druhý raz odovzdala Cena Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Dostala ju prekladateľka a diplomatka Michaela Jurovská. Cenu navrhla a vytvorila scénografka Markéta Plachá.

Aj tento rok sa na základe internetového hlasovania divákov udelila cena Bratislavské divadlo sezóny. Cenu vo forme pamätnej dlažobnej kocky získalo divadlo GUnaGU, ktoré dostalo najviac – 6953 z celkovo udelených 17 396 hlasov verejnosti. Ako druhé v poradí sa umiestnilo s počtom hlasov 3798 Divadlo DPM, ktoré sa definuje ako herecká skupina absolventského ročníka a tretiu priečku v obľúbenosti obsadilo Divadlo Astorka Korzo ´90.

Anketu DOSKY – Divadelné ocenenia sezóny vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Divadelné ocenenia sezóny Dosky sa od založenia v roku 1996 stali najprestížnejšou cenou odovzdávanou na Slovensku v oblasti divadla. Na hlasovaní o nomináciách 21. ročníka ankety v ôsmich kategóriách sa v tomto roku zúčastnilo 29 kritikov.

V ankete DOSKY 2016 konkrétne hlasovali: Eva Andrejčáková, Juliana Beňová, Barbara Brathová, Katarína Cvečková, Jozef Červenka, Lenka Dzadíková, Dária Fojtíková-Fehérová, Vladislava Fekete, Zuzana Ferusová, Tibor Ferko, Marek Godovič, Zuzana Hlavenková, Martin Holič, Milo Juráni, Lucia Lejková, Naďa Lindovská, Ivica Liszkayová, Martina Mašlárová, Karol Mišovic, Michaela Mojžišová, Vladimír Predmerský, Jano Rácz, Hana Rodová, Peter Scherhaufer, Soňa J. Smolková, Zuzana Šnircová, Zuzana Uličianska, Martina Ulmanová a Katarína Zagorski.

Ceremoniál 21. ročníka sa uskutočnil v spolupráci so Slovenským národným divadlom a v priamom prenose ho priniesol RTVS na televíznej Dvojke. Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a primátora hl. mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016