Obnovenú Michalskú vežu sprístupnili verejnosti, pribudla aj digitálna vrstva výstavy (foto)

511139_6512a7c24da8f939949072 1 676x442.jpg

27.9.2023 (SITA.sk) – Michalskú vežu v Bratislave po viac ako dvojročnej generálnej obnove sprístupnili pre verejnosť. Ako informuje Múzeum mesta Bratislavy (MMB), veža je od stredy prístupná aj s novou výstavou Michalská veža: po rekonštrukcii.

Vybrané témy z dejín veže

Výstava približuje vybrané témy z dejín veže: stavebný vývoj veže a barbakánu, sochu Archanjela Michala s časovou schránkou, zvony, vežové hodiny a cibuľovitú strechu,“ približuje múzeum s tým, že samostatnou kapitolou je téma obnovy pamiatky.

Cieľom výstavy je ukázať pamiatku so všetkými historickými vývojovými vrstvami. „Jej fasáda má po rekonštrukcii zjednocujúci, dominantne barokový výraz v bielej farebnosti, ktorý je pre Michalskú vežu v posledných desaťročiach typická,“ vysvetľuje MMB s tým, že vo vnútri sa veža mení na múzejný exponát.

Funkciu preberá samotná pamiatka

„Namiesto donedávna vystavených historických zbraní preberá funkciu hlavného exponátu samotná pamiatka,“ dodáva múzeum. Pribudla tu digitálna vrstva výstavy, informačné panely aj participatívne prvky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Otvorenie obnovenej Michalskej veže (fotografie)

Michalská veža prechádzala od júla 2021 generálnou rekonštrukciou. Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňal Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavoval viac ako 1,34 milióna eur. Z dotácie z grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom pochádzala suma 579 500 eur, zvyšná čiastka bola financovaná z rozpočtu hlavného mesta. Rekonštrukciu vykonávala spoločnosť Pamarch.

Viac k témam: Michalská veža v Bratislave, Rekonštrukcia
Zdroj: SITA.sk – Obnovenú Michalskú vežu sprístupnili verejnosti, pribudla aj digitálna vrstva výstavy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2023