Obetí zemetrasania v Ekvádore pribúda, Slováci sú v poriadku

Prezident Rafael Correa označil zemetrasenie s magnitúdou 7,8 za najhoršiu prírodnú katastrofu, ktorá postihla Ekvádor od roku 1949, kedy zemetrasenie v meste Ambato zabilo tisíce ľudí.QUITO 18. apríla (WebNoviny.sk) – Na 272 stúpol počet obetí zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré v sobotu zasiahlo severozápad Ekvádoru. Zranených je takmer 2600, uviedol v pondelok podľa agentúry AP ekvádorský prezident Rafael Correa. Viceprezident Jorge Glas uviedol, že majú dlhý zoznam nezvestných, po ktorých pátrajú, ale odmietol uviesť ich počet.

Slováci a Česi sú v poriadku

Radiožurnál Českého rozhlasu informoval, že v Ekvádore je s cestovnou kanceláriou Away skupina fotografov, troch Čechov a dvoch Slovákov. Sú však mimo oblasť, ktorú zasiahlo zemetrasenie. V súčasnosti putujú amazonským pralesom a podľa najnovších informácií Olgy Šilhovej z cestovnej kancelárie sú všetci v poriadku.

Hovorkyňa Českého ministerstva zahraničných vecí Irena Valentová pre rozhlas povedala, že „všetci českí občania, ktorí boli registrovaní v našej cestovateľskej databáze Drozd, nám potvrdili, že sú v poriadku… V túto chvíľu nemáme informácie o obetiach zemetrasenia. Budeme čakať na informácie od ekvádorských úradov.“

Úrady v jednej z najviac postihnutých provincií Manabí s hlavným mestom Portoviejo oznámili, že z väzenia El Rodeo neďaleko tohto mesta ušlo počas chaosu po zemetrasení 180 väzňov. Dvadsať z nich sa podarilo zadržať a niektorí sa vrátili sami, väčšina je však na úteku. V niekoľkých mestách postihnutých zemetrasením došlo navyše k rabovaniu.

Prezident navštívil jednu z najpostihnutejších oblastí

Ekvádorský prezident Rafael Correa skrátil po sobotňajšom zemetrasení v tejto juhoamerickej krajine návštevu Vatikánu a odletel priamo do jednej z najpostihnutejších oblastí na tichomorskom pobreží. Vo svojom prvom verejnom vyjadrení k najsilnejšiemu zemetraseniu v Ekvádore po desaťročiach v noci z nedele na pondelok povedal, že prioritou zostáva nájsť preživších.

V príhovore z tragédiou postihnutého mesta Portoviejo varoval, že počet obetí v najbližších dňoch pravdepodobne značne stúpne. Zdôraznil však, že existujú dôkazy o tom, že pod troskami budov sú ešte stále živí ľudia.
Correa označil zemetrasenie s magnitúdou 7,8 za najhoršiu prírodnú katastrofu, ktorá postihla Ekvádor od roku 1949, kedy zemetrasenie v meste Ambato zabilo tisíce ľudí.

Podľa americkej geologickej služby USGS sa epicentrum otrasov nachádzalo 27 kilometrov juhovýchodne od pobrežného mesta Muisne, v riedko obývanej oblasti rybárskych prístavov, obľúbenej najmä medzi zahraničnými turistami.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. apríla 2016