Obec Žihárec si kúpila vlastnú sanitku, chce zrýchliť príchod zdravotnej pomoci k pacientom

364080_img_4010 676x451.jpg

NITRA 5. marca (WebNoviny.sk) – Obec Žihárec v okrese Šaľa si kúpila vlastnú sanitku. Vyriešiť tým chce problém s neskorým príchodom sanitiek k pacientom, s ktorým sa stretáva celý okres.

Vidíme, koľko máme odkázaných ľudí u nás aj v okolitých obciach, chceme im pomôcť. Obyvatelia budú mať túto službu bezplatne,“ povedal starosta Žihárca Alajos Baranyay.

Neskorý príchod sanitiek

Sanitka bude pacientov prevážať do zdravotníckych zariadení. Obec kúpila ojazdený Volkswagen za 8 000 eur. Za symbolickú cenu ho prenajme organizácii Nie si v tom sám, ktorá bude sanitku prevádzkovať. V súčasnosti pripravujú nájomnú zmluvu. „Vozidlo má posteľ, sedadlo a všetko potrebné,“ doplnil Baranyay.

Primátor Šale Jozef Belický hovorí, že problém s neskorým príchodom sanitiek k pacientom má dlhodobo aj mesto Šaľa. Napríklad vlani čakal mestský policajt s krvácaním do mozgu na príchod sanitky hodinu a pol. V Žihárci podľa neho vyriešili to, čo mal už dávno vyriešiť štát.

Vláda teraz schválila, že bude zriadená transportná zdravotná služba, ale toto mohlo existovať už dávnejšie v regiónoch, ako je náš, ktorý nemá nemocnicu. Tu je v okrese 55 000 ľudí, ktorí takisto potrebujú zdravotnú starostlivosť a majú problém dochádzať do okolitých nemocníc,“ poukázal primátor.

Majú aj vlastný školský autobus

V Žihárci majú aj ďalšie vozidlo, ktoré uľahčuje život obyvateľom – už 12 rokov obec prevádzkuje vlastný školský autobus. Z okolitých dedín autobus dováža deti do školy v Žihárci.

Baranyay je starostom už 26 rokov. Ako povedal, keď nastupoval do funkcie, mala obec 1 450 obyvateľov, dnes ich má vyše 1 700. „Postavili sme 200 nájomných bytov, takže aj to sa na náraste počtu obyvateľov odrazilo,“ hovorí starosta.

Viac k témam: sanitka, zdravotná starostlivosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Obec Žihárec si kúpila vlastnú sanitku, chce zrýchliť príchod zdravotnej pomoci k pacientom © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2019