BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Členovia Zväzu obchodu SR sa pripravujú na zákaz používania jednorazových výrobkov z plastov na európskej aj národnej úrovni a tiež na zálohovanie obalov na nápoje.
Obchodné spoločnosti chystajú opatrenia v súvislosti s príslušnou európskou smernicou, a tiež pripravovanou novelou zákona o odpadoch, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od roku 2021.
Ako informovali zástupcovia Zväzu obchodu SR, najväčší slovenský obchodný reťazec COOP Jednota už nahrádza vo svojich predajniach plastové slamky, tyčinky do uší a plastový riad vlastných značiek výrobkami šetrnejšími k životnému prostrediu. Už skôr vyradil klasické igelitky a nahradil ich taškami z rozložiteľných materiálov.
Otázkou je správanie sa spotrebiteľa
Skupina CBA už tiež ukončila nákup rôznych jednorazových plastových výrobkov a plánuje len ich dopredaj. Výrobca šumivých vín značky Hubert zo Serede sa vráti k prírodným obnoviteľným materiálom v podobe korkových zátok do fliaš nad rámec európskej smernice.
Súčasný návrh novely zákona o odpadoch podľa zväzu nerieši skutočné problémy odpadového hospodárstva a ochrany životného prostredia na Slovensku. Prijímané riešenia by mali využívať doterajšie pozitívne skúsenosti, mali by byť efektívne, finančne únosné a najmä domyslené, aby sa nemuseli znovu meniť o niekoľko rokov.
„Otázkou stále zostáva správanie sa spotrebiteľa. Napriek vysokej miere deklarovanej ochoty prijať systém zálohovania obalov na nápoje spotrebiteľ nie je zatiaľ dostatočne informovaný o tom, čo takýto systém bude vyžadovať a koľko to bude stáť,“ uviedol prvý viceprezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak.
Príprava správcovskej organizácie
Prezident zväzu Martin Katriak informoval, že k riešeniu nakladania s jednorazovými obalmi, ako sú PET fľaše či plechovky, prispievajú aktívnou účasťou pri príprave správcovskej organizácie, ktorá bude zabezpečovať dohľad pri nakladaní s nápojovými obalmi.
„Otvorenou otázkou je stále aj vplyv zálohovania PET fliaš a plechoviek na existujúci systém triedeného zberu, ktorý je od roku 2001 budovaný z prostriedkov výrobcov a dovozcov. Zavedenie zálohovania bude viesť k strate v systéme triedeného zberu približne v hodnote štyri milióny eur ročne,“ povedal predseda environmentálnej sekcie Zväzu obchodu Michal Sebíň.
„To samozrejme budú musieť uhradiť výrobcovia ostatných druhov plastov a kovových obalov, čo sa v praxi prejaví rastom recyklačných poplatkov,“ dodal.
Rýchlejšie ako plastové fľaše rástli plechovky
Predaj plastových fliaš vo vybraných nápojových kategóriách v maloobchode, vrátane čerpacích staníc, podľa auditu spoločnosti Nielsen dosiahol za posledných dvanásť mesiacov (apríl 2018 až marec 2019) 570 miliónov kusov. Spotreba na jedného obyvateľa Slovenska presiahla sto fliaš ročne.
„Celkový počet predaných kusov nápojov v maloobchode medziročne narástol o viac ako päť percent, plastové balenia rástli o necelé tri percentá. Rýchlejšie ako plastové fľaše rástli plechovky, ktoré posilnili svoje postavenie vo všetkých kategóriách, najvýraznejšie je to viditeľné pri pivách, radleroch a energetických nápojoch,“ uviedla manažérka spoločnosti Nielsen Jana Magicová.
Podiel plastových balení pri minerálnych a stolových vodách je takmer sto percent, v prípade limonád a ľadových čajov zhruba 90 percent. Naopak, vyše 90 percent energetických nápojov a takmer dve tretiny pív a radlerov sa predávajú v plechovkách.
„Celkový predaj balení v skle stagnuje. Ich počet medziročne poklesol v najväčšej kategórií piva a radlerov, kde tvorí v rámci typov balenia sklo viac ako štvrtinu predaných kusov. Mierny nárast zaznamenalo sklo v džúsoch a sirupoch, kde je však podiel sklenených balení oveľa nižší ako pri pive,“ dodala Magicová.
Viac k témam: plastové tašky, plasty, zálohovanie plastových fliaš, Zväz obchodu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodníci sa pripravujú na zákaz jednorazových plastov a zálohovanie obalov na nápoje © SITA Všetky práva vyhradené.
6. mája 2019