Obce a okresy v Donbase dostanú nové mená, rozhodol Kyjev

Ukrajinskí poslanci rozhodli, že v Doneckej oblasti budú premenované štyri mestá, 33 obcí a jeden okres. V Luhanskej oblasti sa zmenia názvy dvoch okresov, ôsmich miest a 26 obcí. Kyjev 12. mája (WebNoviny.sk) – Ukrajinský parlament prijal uznesenie o premenovaní troch okresov a 107 obcí na území Donbasu na východe Ukrajiny. Návrh uznesenia podporilo 245 poslancov. Informovala o tom agentúra UNIAN, podľa ktorej k zmene zemepisných názvov dochádza v súlade so zákonom o dekomunizácii, ktorý na Ukrajine platí od vlaňajšieho mája.

Zákon o odsúdení komunistického a národnosocialistického totalitného režimu na Ukrajine zakazuje aj propagandu sovietskej symboliky. Predpokladá teda aj premenovanie obcí a ulíc pomenovaných po sovietskych predstaviteľoch. Na základe odporúčaní Inštitútu národnej pamäti by do konca novembra tohto roka malo byť na Ukrajine premenovaných 940 obcí. Poslanci rozhodli, že v Doneckej oblasti budú premenované štyri mestá, 33 obcí a jeden okres. V Luhanskej oblasti sa zmenia názvy dvoch okresov, ôsmich miest a 26 obcí.

Ukrajinský parlament dnes okrem toho prijal aj uznesenie o premenovaní obcí a okresov v Krymskej autonómnej republike a v meste Sevastopol. Toto rozhodnutie sa týka spolu 75 obcí a okresov na Krymskom polostrove, ktoré sa vrátia k svojím historickým krymskotatárskych názvom. Krymský polostrov je však od jari roku 2014 subjektom Ruskej federácie, a to na základe referenda, ktoré Ukrajina ani Západ neuznali. Za odtrhnutie autonómnej republiky od Ukrajiny v referende hlasovalo vyše 95 percent voličov.

Tento vývoj viedol proruské sily v Donbase k posilneniu snáh o odtrhnutie sa od Kyjeva. Na základe referend tam vyhlásili nezávislé ľudové republiky, ktoré Ukrajina a Západ tiež neuznávajú. Tieto separatistické tendencie v Donbase sa Kyjev snažil zastaviť spustením protiteroristickej operácie (ATO) vládnych síl. Následné boje na východe Ukrajiny si doteraz vyžiadali vyše 9000 obetí na životoch.

Momentálne je situácia v Donbase relatívne stabilizovaná, aj keď obe strany prakticky denne hlásia ostreľovanie svojich pozícií zo strany nepriateľov, a to aj napriek platnému prímeriu. Paralelne s tým sa konajú rokovania o urovnaní konfliktu, ktoré však zatiaľ neviedli k trvalému mieru a vyriešeniu vzťahov medzi Kyjevom a proruským Donbasom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016