Obama: Islamský štát sú vrahovia, fanatici a vyšinuté duše

Obama v príhovore tiež obvinil kritikov, že nahrávajú Islamskému štátu, keď prirovnávajú boj proti tejto militantnej skupine k tretej svetovej vojne.Washington 13. januára (WebNoviny.sk) – Prezident USA Barack Obama predniesol dnes v Kongrese svoj posledný prejav o stave Únie, keďže na budúci rok odchádza z úradu. V prejave si dovolil povedať niekoľko štipľavých poznámok na adresu republikánskych prezidentských kandidátov, napísala tlačová agentúra AP. Obama uviedol, že svet sa pozerá na Spojené štáty, ako budú riešiť hrozby na Blízkom východe a v iných častiach planéty. Vyhlásil, že reakciou USA musí byť čosi viac než výzvy „na kobercové bombardovanie civilistov“. Prezident dodal, že tie síce dobre vyznejú v televízii, ale neobstoja v skúške na svetovej scéne.

Jeho poznámky boli namierené na republikánskych kandidátov vrátane Teda Cruza, ktorý vyhlásil, že by podnikol kobercové bombardovanie militantnej organizácie Islamský štát. Donald Trump sa vyjadril podobne bombasticky. Obama v príhovore tiež obvinil kritikov, že nahrávajú Islamskému štátu (IS), keď prirovnávajú boj proti tejto militantnej skupine k tretej svetovej vojne. Celkovo sa však Obama snažil predstaviť optimistickú víziu o budúcnosti Ameriky, napísala tlačová agentúra AP.

Odmietol reči o ekonomickom úpadku

Obama povedal, že je klamstvom tvrdiť, že Spojené štáty zažívajú ekonomický úpadok alebo sa stávajú slabším hráčom na medzinárodnej scéne. Túto rétoriku používajú republikánski prezidentskí kandidáti, ktorí sa ho snažia vo voľbách 8. novembra vystriedať. „Davy bojovníkov na pickupoch a vyšinuté duše plánujúce útoky v bytoch či garážach predstavujú nesmierne nebezpečenstvo pre civilistov a treba ich zastaviť. Ale neohrozia existenciu nášho národa,“ uviedol Obama.

Podľa Obamu Islamský štát tvoria zabijaci, fanatici a vyšinuté duše. Zopakoval svoj výrok, že USA ich budú prenasledovať a zničia ich. USA podľa Obamu nezavrhnú svojich životne dôležitých moslimských spojencov v mene boja proti IS a nebudú ani opakovať lož Islamského štátu, že je predstaviteľom jedného z najrozšírenejších náboženstiev na svete, islamu. Prezident tak výrokmi odmietol republikánsku kritiku svojej stratégie voči Islamskému štátu – a aj kritiku favorita medzi republikánskymi prezidentskými kandidátmi Trumpa, ktorý vyzval na dočasný zákaz vstupu moslimov na územie Spojených štátov.


Posledná šanca prilákať pozornosť

Prejav Obamu bol jednou z jeho posledných šancí prilákať pozornosť miliónov Američanov pred novembrovými voľbami nového prezidenta, ktorý nastúpi do Bieleho domu na budúci rok v januári. Obama spomenul v prejave prvýkrát aj chytenie líbyjského militanta obvineného z útokov z roku 2012, pri ktorých zahynuli v Benghází štyria Američania vrátane veľvyslanca. Uväznenie Ahmada Abú Chattalu je podľa Obamu dôkazom, aké odhodlané sú Spojené štáty v boji proti teroristom.

Šéf Bieleho domu ďalej povedal, že ak chce Kongres skutočne vyhrať vojnu proti Islamskému štátu, mal by schváliť rezolúciu s novými právomocami pre boj s terorizmom. Obama v poslednom prejave o stave Únie povedal, že IS zistí – či už s pomocou Kongresu alebo bez jeho pomoci – že ak pôjde po krku Američanom, Američania pôjdu po krku militantom z IS. Obama dodal, že to možno bude trvať určitý čas, ale USA majú dobrú pamäť a neobmedzený dosah.

Americký prezident povedal, že al-Káida aj IS predstavujú pre Američanov „priamu hrozbu“. Upozornil však, že USA sa nemôžu snažiť vybudovať nanovo každú krajinu, ktorá je v kríze. „Je to návod na maléry a umieranie Američanov,“ vyhlásil.


Venoval sa aj téme globálneho otepľovania

Prezident sa venoval aj téme globálneho otepľovania, napísala tlačová agentúra AP. Obama vyhlásil, že tí, čo sa pokúšajú spochybniť zistenia vedy o klimatických zmenách, skončia ako „veľmi osamelí“ ľudia. Obama zdôrazňoval v prejave svoje snahy v boji proti globálnemu otepľovaniu. Podľa neho tí, čo o ňom pochybujú, nakoniec zostanú sami – proti armáde, väčšine firiem, väčšine Američanov a takmer všetkým vedcom.

Prezident dodal, že 200 štátov po celom svete sa zhodlo, že klimatické zmeny sú problémom, ktorý treba riešiť. Zmienil sa o významnej globálnej klimatickej dohode, ktorú USA a ďalšie krajiny dosiahli vlani v decembri v Paríži. Obama uviedol, že investovanie do riešení problémov súvisiacich so zmenami klímy je aj šancou pre americké firmy vyrábať „energiu budúcnosti“. A spomenul technológie pre veterné a solárne elektrárne.

Obama, ktorý spomenul aj mnohé ďalšie témy, uzavrel svoj posledný prejav o stave Únie energickým vyhlásením, že verí v budúcnosť Spojených štátov. „Verím v zmenu, pretože verím vo vás,“ vyhlásil Obama a vyslúžil si ovácie postojačky. „Preto tu stojím s toľkou dôverou, ako ešte nikdy, lebo naša Únia je zdatná.“ Obama si počas prejavu vyslúžil standing ovation približne desaťkrát, ale iba málo ich bolo v oboch politických táboroch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. januára 2016