O vysoké školstvo sa postará akreditačná agentúra, ministerka Lubyová predstavila jej nového šéfa

386612_martina lubyova 676x480.jpg

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vo štvrtok odovzdalo časť svojich kompetencií Slovenskej akreditačnej agentúre (SAA), ktorú povedie Robert Redhammer. Oznámila to vo štvrtok na brífingu šéfka rezortu Martina Lubyová, podľa ktorej je téma vysokého školstva na Slovensku veľmi diskutovaná.

„Dnes odovzdávame kompetencie rezortu do rúk agentúry, ktorá bude nezávislým orgánom,“ povedala Lubyová na brífingu. Nový šéf agentúry Redhammer nastúpi do funkcie k 1. marcu tohto roka, zvyšných osem členov od 15. marca.

Zlepšenie stavu vysokého školstva

Redhammer doteraz pôsobil ako rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vo štvrtok ho z tejto pozície na jeho vlastnú žiadosť odvolal prezident Andrej Kiska.

„Budem sa snažiť o to, aby agentúra pôsobila ako nezávislý a odborný orgán. Pre zlepšenie vysokého školstva na Slovensku je potrebné, aby jednotlivé školy prijímali opatrenia pravidelne,“ povedal Redhammer.

„Bude naším cieľom do budúcna zlepšiť niektoré procesy,“ doplnil. Zaujímavosťou je, že práve Redhammer sa ešte z pozície rektora univerzity vyjadroval negatívne v prípade rigoróznej práce predsedu Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andreja Danka.

Akreditačná agentúra ako nezávislá verejnoprávna inštitúcia bude vykonávať najmä dohľad nad postupmi vysokých škôl, priamo rozhodovať o žiadostiach vysokých škôl, monitorovať kvalitu vysokoškolského vzdelávania a spôsob, ako vysoké školy zlepšujú kvalitu poskytovaného štúdia.

Vybrali z troch uchádzačov

Redhammer je odborník v oblasti elektrotechniky, výskumník a vysokoškolský pedagóg. V rokoch 2011 až 2019 bol rektorom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ako predseda výkonnej rady akreditačnej agentúry bude jej štatutárnym orgánom, bude ju riadiť, konať v jej mene a zastupovať ju navonok.

Verejné vypočutie a výberové konanie na obsadenie pozície predsedu výkonnej rady novej Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo sa konalo ešte 21. februára.

Päťčlenná výberová komisia zložená po jednom zo zástupcov Rady vysokých škôl, Študentskej rady vysokých škôl, Slovenskej rektorskej konferencie, reprezentatívnych zamestnávateľských zväzov a ministerstva školstva vyberala spomedzi troch uchádzačov o tento post, pričom uspel Robert Redhammer.

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo má deväť členov a bola zriadená zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, ktorý schválila Národná rada SR v júni 2018.

Viac k témam: minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – O vysoké školstvo sa postará akreditačná agentúra, ministerka Lubyová predstavila jej nového šéfa © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2019