Nový zákon o hazardných hrách vstupuje do platnosti a prináša sprísnenie podmienok

387910_thinkstockphotos 883608066 676x451.jpg

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – Nový zákon o hazardných hrách vstupuje od 1. marca do platnosti. Pre prevádzkovateľov hazardných hier to znamená sprísnenie podmienok ich prevádzkovania. Od piatku sa napríklad obmedzujú prevádzkové hodiny herní a kvízomaty už sú považované za hazardné hry.

Prevádzkovať ich tak bude možné len v herniach alebo kasínach. Zároveň sa opätovne znižuje dostupnosť hazardných hier, ktorá sa prejaví v znížení počtu herní. Obdobné opatrenie už bolo aplikované pri ostatnej novele zákona a prinieslo zníženie počtu herní o dve tretiny. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií SR (MF SR).

Úrad pre reguláciu hazardných hier

Zámerom zákona o hazardných hrách je aj efektívnejšia regulácia a dozor nad hazardnými hrami. Od 1. marca preto vzniká aj nový úrad pre reguláciu hazardných hier, na ktorý sa postupne presunú všetky kompetencie v oblasti regulácie hazardných hier, okrem tvorby legislatívy.

Pôvodne rozdrobené kompetencie v oblasti hazardných hier medzi ministerstvo financií, obce a finančnú správu tak dostáva MF SR pod jednu strechu. Výkonné kompetencie podľa zákona prejdú na tento regulačný úrad od 1. júna 2019. Riaditeľom nového Úradu pre reguláciu hazardných hier sa stal Marek Lendacký. Do tejto pozície ho menoval minister financií Peter Kažimír.

Posilnenie kompetencie obcí

Pri nastavení regulačného úradu pre hazard sa ministerstvo financií pridŕžalo štandardov podobných inštitúcií v iných krajinách EÚ, inšpiráciou bolo napríklad Dánsko. Náklady na fungovanie úradu, teda náklady na reguláciu hazardu už po novom neponesú na pleciach daňoví poplatníci, ale samotní prevádzkovatelia hazardných hier.

Novým zákonom sa zároveň posilňujú kompetencie obcí, ktoré budú môcť počas nimi určených dvanástich dní zakázať niektoré druhy hazardných hier. A tiež rozhodnúť o tom, že herne budú od škôl, školských zariadení alebo detských domovov vzdialené najmenej 200 metrov.

Viac k témam: hazard, hazardné hry, kasíno, kvízomaty, Ministerstvo financií SR, Úrad pre reguláciu hazardných hier
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový zákon o hazardných hrách vstupuje do platnosti a prináša sprísnenie podmienok © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2019