Nový prezident FIFA chce stavať mosty, nie múry

Hlasy jednoty sú dobrým znakom pre budúcnosť Medzinárodnej futbalovej federácie.ZÜRICH 26. februára (WebNoviny.sk) – Jeden z afrických hlasujúcich po piatkovom víťazstve Gianniho Infantina v predčasných prezidentských voľbách Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vyhlásil, že väčšina jeho kontinentu podporila neúspešného uchádzača Salmana Bin Ibrahima Al Chalífu a celosvetová organizácia je v dôsledku tohto rozdrobená.

Nový prezident FIFA chce neeurópskeho generálneho sekretára

Počas kampane sa výkonný výbor Africkej futbalovej konfederácie (CAF) oficiálne priklonil na stranu bahrajnského šejka, doterajší generálny sekretár Európskej futbalovej únie (UEFA) však podľa vlastných slov počítal minimálne s polovicou lístkov z „čierneho kontinentu”.

Odporúčame:

FIFA má nového prezidenta, stal sa ním Gianni Infantino

„Nesúhlasím, že futbal je rozdelený. Boli to voľby, nie vojna. Bola to športová súťaž, nie boj. V Afrike mám skvelé vzťahy, moja kampaň sa tam začala aj skončila. Prvé veľké podujatie, ktoré som osobne navštívil, neboli majstrovstvá sveta ani Európy, ale Africký pohár národov 1998 v Burkine Faso. Voľby sa skončili, otočíme stranu a budeme pracovať spoločne. Nebol som kandidát iba Európy, no celého futbalu a ten je univerzálny. Chcem stavať mosty, nie múry,” odkázal 45-ročný syn talianskych rodičov narodený vo Švajčiarsku na svojej prvej tlačovej besede v novej funkcii.

Jedným z programových bodov Infantina bolo dosadenie neeurópskeho generálneho sekretára, ideálne Afričana: „Mám predstavu, teraz však o nej ešte nebudem hovoriť. Je to dôležitá pozícia, treba na ňu silnú osobnosť. Prediskutujeme to a uvidíme, kto vyjde ako najlepšia alternatíva,” vysvetlil absolvent práva.

Pre Infantina sú dôležité všetky členské asociácie FIFA

Od suspendovania Jéroma Valckeho post generálneho sekretára zastával Markus Kattner. Ten v piatok v mene finančného oddelenia FIFA upozornil na nelichotivý pohľad do kasy federácie negatívne vplývajúci na jej zamestnancov.

Ani tohto sa však nový prezident neobáva: „Sadneme si a pánovi Kattnerovi predostrieme nápady. Mám skúsenosti. Ak sa naplní očakávaný výnos 5 miliárd amerických dolárov, potom by sme nemali mať problém. Viac než štvrtinu z toho plánujem použiť na rozvoj, to je prvá priorita. Zároveň sa pozrieme, kde možno ušetriť. Som presvedčený, že sa začína nová éra. Oslovím komerčných partnerov, sponzorov, televíznych vysielateľov. Opäť nám musia dôverovať. Som si istý, že príjmy porastú, vtedy sa netreba ničoho obávať. UEFA za môjho pôsobenia nezbankrotovala, práve naopak. V celosvetovo zlom finančnom kontexte sa tržby UEFA zvyšovali.”

Infantino pred voľbami cestoval po zemeguli a zdôrazňoval, ako sú preňho rovnako dôležité všetky členské asociácie FIFA od Montserratu s 5000 obyvateľmi až po Spojené štáty americké s viac než 300 miliónmi ľudí. „V roku 2019 sú ďalšie voľby, takže neviem, či budem na čele aj v roku 2020, no dúfam, že áno. V tom čase už chcem vidieť výsledok veľkého rozvoja vo všetkých krajinách. Želám si spoločnú ligu v Karibiku, akadémie v Afrike. Teším sa, ako budú deti hrať futbal na školách v Oceánii či Ázii. Prajem si, aby sa deti všade po svete usmievali s loptou pri nohách a FIFA im k tomu pomohla,” znela vízia piatkového víťaza.

K pozitivizmu prispel aj Tokyo Sexwale

Ochotu spolupodieľať sa na jej zrealizovaní vyjadril zdolaný šejk Salman: „Teším sa na kooperáciu s ním. Nová FIFA po jeho taktovkou by mala odrážať rozmanitosť nášho odvetvia. Zároveň ho zjednotí. Verím mu, že bude správnym šéfom.”

K pozitivizmu takisto prispel Tokyo Sexwale z Juhoafrickej republiky. Po neúrodnej kampani zanechalo veľký dojem jeho energické a spontánne posolstvo na Hallenstadione vo švajčiarskom Zürichu. Vyslúžil si potles v stoji mnohých prítomných delegátov. „Som pripravený pracovať pod vedením nového lídra FIFA,” potvrdil Sexwale bez toho, aby vedel, kto sa ním stane.

Takéto hlasy jednoty sú dobrým znakom pre budúcnosť FIFA. Zodpovední ich však, pokiaľ to s ozdravením federácie myslia vážne, musia zhmotniť nielen v najbližších dňoch a týždňoch, ale predovšetkým mesiacoch a rokoch. Postaviť na nohy korupciou dlhé roky podkopávanú organizáciu sa totiž nepodarí na jednom mimoriadnom kongrese.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. februára 2016